V atramente na tetovanie by mohli byť potenciálne škodlivé chemikálie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 8. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nový výskum vyvoláva obavy, že mnohé farby na tetovanie obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. Analýzou takmer 100 v súčasnosti používaných farieb na tetovanie výskumníci zistili, že mnohé farby obsahujú chemikálie, ktoré nie sú uvedené v zozname zložiek, a to vo veľkosti nanočastíc, o ktorých existuje podozrenie, že sú škodlivé.
„Myšlienka tohto projektu vznikla pôvodne preto, lebo ma zaujímalo, čo sa stane, keď sa na odstránenie tetovania použije laserové svetlo,“ vysvetlil John Swierk, hlavný vedec nového výskumu z Binghamtonskej univerzity. „Potom som si však uvedomil, že o zložení farieb na tetovanie sa v skutočnosti vie veľmi málo, a tak sme začali analyzovať populárne značky“.
Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) spadá tetovanie v USA pod kozmetiku. To znamená, že používané farby nemusia byť schválené úradom FDA a žiadne predpisy nevyžadujú, aby výrobca dokonca uvádzal zoznam zložiek farby na tetovanie.
Keď tím začal skúmať, rýchlo zistil, že väčšina tetovačov nevie, čo presne sa nachádza v atramentoch, ktoré používajú. A zistilo sa, že mnohé spoločnosti vyrábajúce atramenty vyrábajú aj pigmenty do farieb a textílií. Používali sa teda na tetovanie rovnaké chemikálie ako v komerčných farbách?
Pomocou techník, ako je nukleárna magnetická rezonancia a Ramanova spektroskopia, sa výskumníci rozhodli pochopiť, čo presne sa v týchto tetovacích farbách nachádza. V tejto predbežnej fáze výskumu preskúmali približne 100 farieb na tetovanie a podľa Swierka ich takmer každá skúmaná farba prekvapila.
„Vždy, keď sme sa pozreli na niektorý z atramentov, našli sme niečo, čo ma zarazilo,“ hovorí Swierk. „Napríklad 23 z 56 rôznych doteraz analyzovaných atramentov naznačuje prítomnosť farbiva obsahujúceho azofarbivá“.
Azofarbivá sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné a používajú sa v mnohých komerčných výrobkoch od kobercov po textil. Niektoré druhy azofarbív sa používajú aj v potravinárskych výrobkoch. UV žiarenie alebo baktérie však môžu spôsobiť rozklad týchto farbív na molekuly, ktoré sú známe ako karcinogénne.
Ďalšia analýza 16 atramentov odhalila, že približne polovica výrobkov obsahovala nanočastice menšie ako 100 nanometrov. Takto malé častice sa s oveľa väčšou pravdepodobnosťou dostanú do iných častí tela, ako ukázala štúdia z roku 2017, v ktorej sa zistilo, že drobné nanočastice z atramentu na tetovanie možno nájsť v lymfatických uzlinách človeka.
„To je znepokojujúci rozsah veľkosti,“ dodal Swierk. „Častice tejto veľkosti sa môžu dostať cez bunkovú membránu a potenciálne spôsobiť poškodenie“.
V konečnom dôsledku je táto práca, ktorá bola prezentovaná na jesennom zasadnutí American Chemical Society, ešte len v počiatočnom štádiu. Vedci vytvorili webovú stránku s názvom „Čo je v mojom atramente“ (What’s In My Ink), ktorá je určená na katalogizáciu obsahu mnohých komerčne dostupných atramentov na tetovanie. Na webovej stránke je zatiaľ uvedený len malý počet atramentov. Keď budú tieto najnovšie údaje odborne posúdené a uverejnené vo vedeckom magazíne, budú pridané na webovú stránku.