Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Citlivý biosenzor dokáže sledovať nádory mozgu z kvapky krvi

Citlivý biosenzor dokáže sledovať nádory mozgu z kvapky krvi
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
12. 10. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Rakovina mozgu je notoricky známa vysokou úmrtnosťou, no v poslednom čase sa dá vidieť, ako by krvné testy mohli zlepšiť výsledky pacientov tým, že zachytia ochorenie v skorších štádiách. Najnovšie sa objavil vysoko citlivý biosenzor, ktorý sa prirovnáva k systému „hĺbkového sledovania“ a ktorý dokáže odhaliť a určiť miesto výskytu nádorov z menej ako kvapky krvi.

Vedci začali robiť sľubné pokroky, pokiaľ ide o krvné testy na rakovinu, ktoré sľubujú presnú a minimálne invazívnu formu diagnostiky v porovnaní s biopsiami tkanív a zobrazovacími technikami.

Najnovší pokrok predstavuje ďalší krok vpred pre funkčnosť tohto druhu technológie. Tím kanadských vedcov vytvoril mimoriadne citlivý biosenzor pozostávajúci z nanovrstiev oxidu nikelnatého na niklovom čipe, ktorý dokáže odhaliť materiály vylučované nádormi, ako sú nukleové kyseliny, proteíny a lipidy. Dôležité je, že stopové množstvá týchto materiálov sa dokážu dostať cez hematoencefalickú bariéru a cirkulovať krvným obehom.

Použitím len piatich mikrolitrov krvi, čo je menej ako kvapka, je biosenzor schopný detegovať tieto materiály a vytvoriť typ molekulárneho odtlačku pre každú vzorku. Tieto jedinečné profily sa potom analyzujú pomocou neurónovej siete. To sa ukazuje ako mimoriadne účinné pri odhaľovaní nádorov a tiež pri objavovaní niektorých hlbších poznatkov.

Pri experimentovaní s biosenzorom vedci dokázali rozlíšiť rakovinu mozgu od rakoviny prsníka, pľúc a hrubého čreva so 100 % špecifickosťou a citlivosťou. S podobnou úspešnosťou dokázali rozlíšiť primárne nádory mozgu od sekundárnych, ktoré sa rozšírili z pľúc alebo prsníka. V najpresvedčivejšej ukážke presnosti tím použil biosenzor na určenie, v ktorom z deviatich oddielov mozgu sa nádor nachádza, s až 96 % presnosťou.

Vedci tak prirovnávajú svoju technológiu k systému „hĺbkového sledovania“ rakoviny mozgu. Aj keď je potrebná ďalšia práca, aby sa systém mohol začať klinicky používať, vedci si predstavujú, že krvný test doplní existujúce terapie tým, že pomôže lekárom diagnostikovať a monitorovať vývoj mozgového nádoru a lepšie prispôsobiť liečbu.

Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne ACS Nano.