Vyrobené cievy dorastú prirodzene, keď sa dostanú do tela
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 25. 10. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Poškodenie ciev, ktoré spôsobí ich zablokovanie alebo inú prekážku, môže spôsobiť, že nezostane iná možnosť ako chirurgická náhrada. Tradične ide o cievy od darcu alebo odobraté z inej časti tela pacienta, no svoju úlohu môžu zohrať aj alternatívy kultivované v laboratóriu. Vedci oznámili ďalší pokrok v tejto oblasti vďaka novému materiálu, ktorý lepšie napodobňuje štruktúru živých ciev, vďaka čomu po zavedení do tela rastú spolu s ním.
Posledné desaťročie prinieslo množstvo zaujímavých pokrokov v úsilí o kultivovanie ľudských ciev v laboratóriu. Výskumníci posunuli túto technológiu dopredu, aby zlepšili ich funkciu a tiež bezpečnosť, a umiestnili tieto laboratórne kultivované cievy ako sľubné nástroje na štúdium chorôb, ako je cukrovka a rakovina.
Podľa tímu z univerzity v Sydney, ktorý stojí za týmito novými syntetickými krvnými cievami, ich vytvorenie predstavuje ďalší krok vpred, pretože sú prvé, ktoré sa tak veľmi podobajú svojim prirodzeným náprotivkom. Normálne cievy majú prstence z bielkovín nazývaných ako elastíny, ktoré im umožňujú rozťahovať sa, keď cez ne prúdi krv. Vedci túto vlastnosť replikovali pomocou dvoch biokompatibilných materiálov, ktoré boli vytvorené do vyrobenej trubice.
„Tieto syntetické cievy sú elegantné, pretože sú vyrobené len z dvoch prirodzene sa vyskytujúcich materiálov, ktoré telo dobre znáša,“ povedal hlavný autor štúdie Dr. Ziyu Wang. „Tropoelastín (prirodzený stavebný prvok elastínu) je zabalený v elastickom plášti, ktorý sa postupne rozptyľuje a podporuje tvorbu vysoko organizovaných, prirodzených napodobenín fungujúcich ciev“.
Vyrobenú cievu možno tiež bezpečne skladovať v sterilnom plaste, kým nenastane čas na transplantáciu. V predklinických testoch tím implantoval trubice myšiam a zistil, že boli dobre tolerované. Čo je však ešte sľubnejšie, v trubičke sa začali vyvíjať nové bunky a tkanivá na správnych miestach, čím sa časom premenila z vyrobenej cievy na živú.
„Príroda túto vyrobenú trubicu časom premení na trubicu, ktorá vyzerá, správa sa a funguje ako skutočná cieva,“ povedal vedúci autor profesor Anthony Weiss. „Schopnosť tejto technológie obnoviť komplexnú štruktúru biologických tkanív ukazuje, že má potenciál nielen na výrobu krvných ciev, ktoré pomáhajú pri operáciách, ale tiež vytvára predpoklady na budúce vytváranie iných syntetických tkanív, ako sú napríklad srdcové chlopne“.
Vďaka tejto schopnosti dorastať spolu s telom sú vedci optimistickí, pokiaľ ide o potenciál ich umelých ciev. Kým sa začnú používať v klinickej praxi, čaká ich ešte veľa práce a mnoho otázok o ich správaní sa v ľudskom tele, ale tím tvrdí, že v budúcnosti by mohli plniť cennú úlohu najmä pri liečbe mladých ľudí.
„V súčasnosti, keď deti trpia abnormálnou cievou, chirurgovia nemajú inú možnosť, ako použiť syntetické cievy, ktoré krátkodobo fungujú dobre, ale deti nevyhnutne potrebujú ďalšie operácie, keď rastú,“ povedal spoluautor Dr. Christopher Breuer. „Táto nová technológia poskytuje vzrušujúci základ pre vyrobené cievy, ktoré budú časom ďalej rásť a vyvíjať sa“.
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Materials.