Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Krvný test môže predpovedať sklon k samovražde

Krvný test môže predpovedať  sklon k samovražde
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
31. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z Univerzitnej školy medicíny Johna Hopkinsa zistili, že podľa krvných testov môžu predpovedať, či má človek nábeh na samovraždu – výskumný tím analyzoval vzorky mozgu z mŕtvol duševne chorých a zdravých ľudí.

Výskum viedol Dr. Zachary Kaminsky a zistil, že ľudia, ktorí spáchali samovraždu, mali určitú genetickú mutáciu - teda nižšiu koncentráciu génu pod skratkou SKA2. Ten zohráva významnú úlohu pri hormónoch stresu. Ak nepracuje správne, alebo je ho nedostatok, stresujúce situácie, ktoré by sa za normálnych okolností dali zniesť, sa stanú neprekonateľnými. Človek môže premýšľať nad samovraždou, alebo dokonca ju i spáchať. Tiež sa zistilo, že mutácia nie len znižuje úroveň génu, ale tiež pridala chemickú látku metylovej skupiny na gén SKA2.

V rámci živých ľudí prebiehal test na 325 jedincoch. Na základe úrovne metylovej skupiny v géne SKA2 mohli vedci predpokladať až s 80%-nou pravdepodobnosťou, ktorí z účastníkov premýšľali nad samovraždou. Presnosť vzrástla na 90% pri tých, ktorí predstavovali vážne riziko spojené so samovraždou a 96%-ná zhoda to bola pri najmladších účastníkoch.

Ak sa dáta potvrdia v ďalších kolách testov a výskumov, potom by sa mohlo takéto testovanie využiť na zabránenie samovraždy pri duševne chorých ľuďoch. Môže sa totiž na základe takýchto potvrdení zmeniť prístup k pacientovi. Rovnako by sa to dalo aplikovať na vojakov, ktorí sa vrátili zo služby či misie.