Vedci regenerujú obličky na zvrátenie poškodenia cukrovkou u myší
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 2. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Medzinárodný tím vedcov našiel spôsob, ako regenerovať obličky poškodené chorobou, obnoviť ich funkciu a zabrániť zlyhaniu obličiek. Tento objav by mohol výrazne zlepšiť liečbu komplikácií vyplývajúcich z cukrovky a iných chorôb.
Cukrovka spôsobuje v tele mnoho problémov, ale jedným z najčastejších je ochorenie obličiek. Dlhšie obdobie zvýšenej hladiny cukru v krvi môže poškodiť nefróny, malé filtračné jednotky v obličkách, čo môže viesť k poruche funkcie obličiek a nakoniec k ich zlyhaniu.
V rámci novej štúdie vedci zo Singapuru a Nemecka skúmali potenciálneho vinníka, ktorým je bielkovina známa ako interleukín-11 (IL-11). Tá sa podieľa na spôsobovaní zjazvenia iných orgánov v reakcii na ich poškodenie.
Pri podrobnejšom skúmaní v testoch na laboratórnych myšiach tím zistil, že pri poškodení obličiek bunky vystielajúce ich malé vnútorné trubice a uvoľňujú IL-11, ktorý spomaľuje rast buniek a spúšťa molekulárnu kaskádu zápalov a zjazvenia. Keď sa však IL-11 zablokuje, a to buď pomocou myší, ktoré ho majú geneticky upravený, alebo podaním protilátky, ktorá ho blokuje, tomuto procesu sa zabráni a zdravé bunky sa môžu regenerovať a zvrátiť existujúce poškodenie.
„Zistili sme, že IL-11 poškodzuje funkciu obličiek a spúšťa rozvoj chronického ochorenia obličiek,“ povedal profesor Stuart Cook, zodpovedajúci autor štúdie. „Ukázali sme tiež, že terapia proti IL11 môže liečiť zlyhanie obličiek, zvrátiť vzniknuté chronické ochorenie obličiek a obnoviť funkciu obličiek podporou regenerácie u myší, pričom je bezpečná na dlhodobé používanie“.
Tím sledoval toto zistenie pri testoch na ľudských obličkových bunkách v laboratórnych miskách a pozoroval podobné výsledky. Výskumníci podali bunkám s diabetickým ochorením obličiek protilátku proti IL-11 a zistili, že bunky obličkových tubulov sa mohli opäť množiť, čo zvrátilo zjazvenie a zápal a v konečnom dôsledku obnovilo funkciu orgánu.
Aj keď sa výsledky zdajú byť sľubné, je dôležité si uvedomiť, že tento výskum je ešte len v počiatočnom štádiu a výsledky sa nemusia ľahko preniesť do testov na ľuďoch. Napriek tomu je to pre vedcov zaujímavý nový cieľ, na ktorý sa môžu zamerať pri vývoji liečby.
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Nature Communications. Tím opisuje svoju prácu vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU.