Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

RNA terapia sa zamerala na ťažko dostupné bunky rakoviny kostnej drene

RNA terapia sa zamerala na ťažko dostupné bunky rakoviny kostnej drene
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

RNA terapie sa objavujú ako sľubná liečba rakoviny, ale niektoré typy chorôb na ňu nereagujú dobre. Teraz vedci z Tel Avivskej univerzity predviedli spôsob, ako použiť RNA lieky na liečbu mnohopočetného myelómu, ťažko dostupnej rakoviny, ktorá sa tvorí hlboko v kostnom tkanive.

Mnohopočetný myelóm je rakovina, ktorá postihuje plazmatické bunky pacienta. Keď sa tieto dôležité imunitné bunky stanú rakovinovými, hromadia sa v kostnej dreni, čo spôsobuje bolesť a problémy s imunitou. Aj keď sa choroba dá zvládnuť, v súčasnosti sa nedá vyliečiť, a to najmä kvôli ťažkostiam pri zavádzaní liekov k nádorom v kostiach pacienta.

V novej štúdii vedci z Tel Avivskej univerzity preukázali sľubnú novú techniku. Zahŕňa liek na báze RNA, ktorý je súčasťou oblasti, ktorá sa začína presadzovať proti rakovine. Aktívnymi zložkami sú takzvané malé interferujúce molekuly RNA (small interfering RNA - siRNA), ktoré umlčia činnosť cieľového génu a zastavia mu produkciu proteínu.

V tomto prípade sa RNA zameriava na gén CKAP5 a bez zodpovedajúceho proteínu nie sú bunky schopné sa ďalej deliť. Aby sa zabezpečilo, že sa tento smrtiaci účinok vzťahuje iba na rakovinu, lipidové nanočastice, ktoré nesú liek, sú potiahnuté protilátkami, ktoré sa prichytia iba na štruktúry na rakovinových bunkách mnohopočetného myelómu.

Tím z Tel Avivu testoval túto techniku na rakovinových bunkách mnohopočetného myelómu v niekoľkých rôznych konfiguráciách. V skupine buniek kultivovaných v laboratóriu nanočastice vyhubili asi 90 % z nich. Ďalej testovali terapiu na rakovinových bunkách od pacientov s mnohopočetným myelómom a úspešne vyliečili 60 % z nich. Nakoniec podali liek myšiam s touto chorobou, ktorá vyhubila približne 66 % ich rakovinových buniek, s výrazným zlepšením ich symptómov.

Aj keď je pred vykonaním klinických skúšok na ľuďoch ešte veľa práce, tím hovorí, že tieto skoré výsledky sú sľubné.

„Systém podávania liekov, ktorý sme vyvinuli, je prvý, ktorý sa špecificky zameriava na rakovinové bunky v kostnej dreni, a prvý, ktorý ukázal, že umlčanie expresie génu CKAP5 možno použiť na zabíjanie buniek rakoviny krvi,“ povedala Dana Tarab-Ravski, prvá autorka štúdie.

Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Advanced Science.