Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mikroskopické magnetické guľôčky by mohli rýchlo odhaliť patogény

Mikroskopické magnetické guľôčky by mohli rýchlo odhaliť patogény
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 9. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

„Dynabeads“ sú komerčne dostupné mikroskopické magnetické guľôčky, ktoré vedci používajú na izoláciu určitých typov buniek a proteínov. Teraz výskumníci MIT vyvíjajú metódu použitia týchto guľôčok na rýchle zistenie patogénov vo vzorkách pitnej vody alebo krvi.

S využitím súčasných laboratórnych technológií, v ktorých sa kultivujú bakteriálne alebo vírusové kultúry, môže spracovanie vzoriek telesných tekutín, vody alebo iných tekutín trvať niekoľko dní. Ak sú v niektorej z týchto látok prítomné patogény, potom čím skôr sa o tom vie, tým lepšie. A práve tu prichádzajú na scénu mikroskopické magnetické guľôčky Dynabeads.

Vynájdené boli v roku 1976 a pozostávajú z magnetického železného jadra pokrytého polymérovým obalom. Táto škrupina je pokrytá rôznymi typmi protilátok, ktoré sa viažu na špecifické cieľové molekuly v tekutých vzorkách, do ktorých sa pridávajú guľôčky. Umiestnením magnetu na vonkajšiu stranu fľaštičky obsahujúcej takúto vzorku môžu vedci zhromaždiť a analyzovať cieľové molekuly, ktoré sú prilepené na Dynabeads.

To znamená, že detekcia prítomnosti patogénov týmto spôsobom je stále dosť časovo náročný proces. Tím z MIT, ktorý viedli profesori Loza Tadesseová a Rohit Karnik, je v procese vytvárania riešenia. Vedci zistili, že použitím techniky známej ako Ramanova spektroskopia je možné detegovať Dynabeads v tekutej vzorke charakteristickým spôsobom, ktorým guľôčky rozptyľujú svetlo. Tento jedinečný „Ramanov podpis“ možno potom zachytiť za menej ako jednu sekundu.

Mikroskopický obrázok ukazuje Dynabeads (čierne) v interakcii s baktériami Salmonella (zelené). Priblížená ilustrácia zobrazuje protilátky v tvare Y, ktoré pokrývajú Dynabeads.

Tím teraz vyvíja technológiu na oddelenie voľných, neviazaných guľôčok od tých, ktoré sú naviazané na bunky patogénu. Prenosné zariadenie potom rýchlo a ľahko rozlíši medzi Ramanovými podpismi týchto dvoch typov. Ak sa zistí podpis Dynabeads naviazaných na patogén, používatelia budú vedieť, že patogén je prítomný vo vzorke.

V doteraz vykonaných laboratórnych testoch sa tento proces už použil na detekciu baktérií Salmonella vo vzorkách vody, ktoré boli detegované v priebehu pol sekundy.

„Toto je niečo, čo sa dá použiť na rýchle poskytnutie kladnej alebo zápornej odpovede: Je tam kontaminant alebo nie?“ hovorí Tadesseová. „Pretože aj hŕstka patogénov môže spôsobiť klinické príznaky“.