Nositeľné zariadenie na prstoch objektívne kvantifikuje svrbenie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 29. 9. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Hoci je pre dermatológov dôležité vedieť, ako veľmi človeka svrbí pokožka, sebahodnotenie pacientov býva často dosť subjektívne. Pomôcť by však mohol nový nositeľný senzor, ktorý objektívne meria frekvenciu a intenzitu škrabania používateľa.
Prototyp zariadenia v tvare prsteňa vynašiel tím pod vedením Akhila Padmanabha, ktorý je doktorandom na Inštitúte robotiky na univerzite Carnegie Mellon. Padmanabha počas svojho detstva a dospievania trpel svrbením spôsobeným silným ekzémom, preto bol veľmi motivovaný pomôcť iným ľuďom so svrbiacou pokožkou.
Podobne ako iné experimentálne nositeľné zariadenia na detekciu svrbenia kože, aj zariadenie z Carnegie Mellon, ktoré sa nosí na ukazováku, využíva akcelerometer na detekciu výpovedných pohybov prstov spojených so svrbením. Jedna vec, ktorú však tieto predchádzajúce senzory nedokázali zistiť, bola intenzita škrabancov. Inými slovami, neboli schopné merať tlak, ktorý prsty používateľov vyvíjali na ich pokožku.
Na zachytávanie týchto údajov tím vybavil svoje zariadenie kontaktným mikrofónom. Takéto mikrofóny nezaznamenávajú zvukové vlny šíriace sa vzduchom, takže nevznikajú obavy o ochranu súkromia, ale zaznamenávajú vysokofrekvenčné vibrácie šíriace sa cez pevné predmety. V tomto prípade sú vibrácie spôsobené pohybom nechtov po pokožke a objektom je jeden z týchto prstov. Údaje z mikrofónu a akcelerometra sa potom spracúvajú pomocou pevne pripojenej dosky s plošnými spojmi, ktorú pacient nosí na predlaktí.
Na vývoj softvéru, ktorý táto doska využíva, veci nechali 20 dobrovoľníkov škrabať po povrchu tabletu citlivého na tlak s rôznou intenzitou, pričom mali na tej istej ruke nasadený senzor. Koreláciou údajov zo senzora pre každé poškriabanie s údajmi o tlaku zaznamenanými tabletom dokázal algoritmus strojového učenia priradiť každému poškriabaniu hodnotenie intenzity od 0 do 10.
Aj keby komerčnú verziu nositeľného zariadenia lekári nikdy nevyužili, Padmanabha a jeho kolegovia dúfajú, že nájde využitie pri testovaní liekov na zníženie svrbenia alebo jednoducho ako prostriedok, ktorý umožní pacientom sledovať svoje vlastné príznaky.
„Pracoval som na rôznych technických projektoch,“ povedal Padmanabha, „ale teraz, inšpirovaný mojím osobným bojom, dúfam, že sa zameriam na túto vec, svrbenie, ktorá spôsobila toľko utrpenia v mojom živote“.
Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Communications Medicine.