Vedci vyvinuli krvný test na zlepšenie diagnostiky bipolárnej poruchy

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 30. 10. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci vyvinuli rýchly a jednoduchý krvný test, ktorý v kombinácii s existujúcimi diagnostickými nástrojmi zlepšil diagnostiku bipolárnej poruchy, stavu, ktorý sa bežne nesprávne diagnostikuje ako veľká depresívna porucha. Test by mohol zabezpečiť, aby ľudia s bipolárnou poruchou dostávali správnu liečbu a identifikovali sa potenciálne ciele liečby.
Bipolárna porucha sa často nesprávne diagnostikuje ako veľká depresívna porucha, pretože pacienti majú tendenciu vyhľadávať lekársku pomoc skôr počas depresívnych období než počas manických epizód. Je dôležité, aby bola stanovená presná diagnóza, pretože každý stav si vyžaduje inú farmakologickú liečbu.
Na presnejšiu diagnostiku bipolárnej poruchy vyvinuli výskumníci z Cambridgeskej univerzity krvný test na zistenie biomarkerov tohto ochorenia, ktorý by sa mohol použiť ako doplnok k existujúcim diagnostickým nástrojom.
„Ľudia s bipolárnou poruchou zažívajú obdobia depresívnej nálady a obdobia veľmi dobrej nálady alebo mánie,“ povedal Jakub Tomasik, hlavný autor štúdie. „Pacienti však často navštívia lekára len vtedy, keď majú depresívnu náladu, preto sa bipolárna porucha často nesprávne diagnostikuje ako veľká depresívna porucha“.
Vzorky účastníkov štúdie a údaje boli prevzaté zo štúdie Delta vo Veľkej Británii, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2018 až 2020 s cieľom identifikovať bipolárnu poruchu u pacientov, ktorí dostali diagnózu veľkej depresívnej poruchy počas predchádzajúcich piatich rokov a mali aktuálne depresívne príznaky. Bolo naverbovaných viac ako 3 000 účastníkov, z ktorých každý vyplnil komplexné online hodnotenie duševného zdravia pozostávajúce z viac ako 600 otázok. Hodnotenie zahŕňalo témy ako minulé alebo súčasné depresívne epizódy, generalizovanú úzkosť, príznaky mánie, rodinná anamnéza a užívanie návykových látok.
Z tých, ktorí vyplnili online hodnotenie, bolo približne 1 000 vybraných na zaslanie vzorky sušenej krvi z jednoduchého vpichu do prsta, ktorú vedci analyzovali na viac ako 600 metabolitov. Po vyplnení kompozitného medzinárodného diagnostického dotazníku, overeného diagnostického nástroja na stanovenie diagnózy poruchy nálady, bolo do štúdie zaradených 241 účastníkov.
Z viac ako 600 analyzovaných metabolitov výskumníci identifikovali 17 biomarkerov pre bipolárnu poruchu, pričom ceramid sa ukázal ako najsilnejší. Predchádzajúce štúdie spájali ceramid s niektorými psychiatrickými poruchami vrátane bipolárnej poruchy. Identifikované biomarkery korelovali predovšetkým s celoživotnými manickými symptómami a boli validované v samostatnej skupine pacientov, ktorí počas ročného obdobia sledovania štúdie dostali novú klinickú diagnózu veľkej depresívnej poruchy alebo bipolárnej poruchy.
Výskumníci zistili, že krvný test sám o sebe dokáže diagnostikovať až 30 % pacientov s bipolárnou poruchou, ale jeho kombinácia s online psychiatrickým hodnotením výrazne zlepšila mieru diagnostiky, najmä u ľudí, ktorých diagnóza nebola zrejmá.
„Online hodnotenie bolo celkovo účinnejšie, ale biomarkerový test funguje dobre a je oveľa rýchlejší,“ uviedla spoluautorka Sabine Bahnová. „Ideálna by bola kombinácia oboch prístupov, pretože sa vzájomne dopĺňajú“.
Hoci je krvný test zatiaľ len overením funkčnosti konceptu, výskumníci tvrdia, že by mohol pomôcť pacientom aj zdravotníckym pracovníkom.
„Psychiatrické vyšetrenia sú veľmi účinné, ale možnosť diagnostikovať bipolárnu poruchu pomocou jednoduchého krvného testu by mohla zabezpečiť, aby pacienti dostali správnu liečbu hneď na prvýkrát, a môže tak zmierniť časť tlaku na zdravotníckych pracovníkov," povedal Tomasik. „Zistili sme, že niektorí pacienti uprednostňujú test biomarkerov, pretože ide o objektívny výsledok, ktorý môžu vidieť. Duševné choroby majú biologický základ a pre pacientov je dôležité vedieť, že to nie je v ich mysli. Je to choroba, ktorá ovplyvňuje telo ako každá iná“.
Vedci tvrdia, že krvný test na biomarkery by mohol mať celý rad využití.
„Okrem diagnostických schopností biomarkerov by sa mohli použiť aj na identifikáciu potenciálnych cieľov liekov na poruchy nálady, čo by mohlo viesť k lepšej liečbe,“ povedala Bahnová. „Je to vzrušujúce obdobie pre túto oblasť výskumu“.
Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne JAMA Psychiatry.