Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zariadenie, ktoré šepká nevidiacim priamo do lebky

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojári sa neustále snažia pomocou viacerých projektov pomôcť telesne, zrakovo či sluchovo postihnutým ľuďom. Spoločnosť Microsoft v spolupráci s ďalšími partnermi pripravuje pomôcku pre nevidomých – ide o zvukový navigačno-informačný systém, ktorý „vnáša“ informácie priamo do lebky.

Spolupráca Microsoftu s Future Cities Catapult a Guide Dogs Charity tvorí projekt Cities Unlocked, ktorý má pomôcť nevidiacim ľuďom. Vývojár vytvorili zariadenie, ktoré tvoria inteligentné slúchadlá plné senzorov. Tie reagujú na podnety, ktoré sú v okolí a informácie o nich prenášajú do zvukovej podoby. Hlas, ktorý sa zo slúchadiel ozýva však neputuje priamo do uší, ale do lícnej kosti. Technológia totiž využíva vedenie zvuku kosťou a nie priamo ušným kanálom. Výhoda je tá, že uši ostávajú otvorené vonkajším podnetom a nie sú zapchaté slúchadlami. Nevidiaci má tak predstavu o tom, kde sa nachádza bez toho, aby sa musel pýtať ľudí.

Informácie o objektoch, ktoré nevidomého obklopujú pochádzajú z malých majákov či vysielačov, ktoré sú umiestnené napríklad na vlakových staniciach, turniketoch, reštauráciách a podobne. V momente, keď nevidiaci okolo prechádzajú, ozve sa notifikácia, čo ho obklopuje. Ide teda o rozšírené zmysly – to, čo si vidiaci človek uvedomí jediným pohľadom, nevidiacemu prečíta systém na základe informácie z majáku.

Táto „pomocná barlička“ však nie je úplne dostačujúca, je to len forma pomoci a nie absolútna sci-fi náhrada očí. Iné formy pomoci nevidiacim skúša napríklad Samsung