Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Diaľková operácia prasaťa zo vzdialenosti 9 300 km s použitím herného ovládača

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 9. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Lekárom sa podarilo úspešne operovať prasa na diaľku z obrovskej vzdialenosti až 9 300 km. Švajčiarski chirurgovia pomocou herného ovládača úspešne vykonali endoskopiu na prasati v Hongkongu, čím pripravili pôdu pre zákroky na diaľku u ľudí v oblastiach, kde nie sú k dispozícii miestni lekárski odborníci.

Mnohé bežné chirurgické zákroky sa už v istom zmysle vykonávajú „na diaľku“. Lekár sa predsa nedostane priamo k pacientovi, aby mu urobil kolonoskopiu. Ak sa teda už priamy prenos z kamery a pokyny na pohyb prenášajú cez celú miestnosť, prečo by to nemohlo byť aj cez celý svet?

Spoločná štúdia vedcov z Čínskej univerzity v Hongkongu (CUHK) a ETH Zürich to teraz úspešne spravili. Na hongkonskej strane sa použil robotický systém a magnetický endoskop, ktorý bol prostredníctvom priameho protokolu WebSocket prepojený na prenos údajov v reálnom čase s riadiacou konzolou v Zürichu. Švajčiarsky lekár sledoval zákrok prostredníctvom videoprenosu a zadával pokyny pomocou herného ovládača.

Magnetický endoskop má po svojej dĺžke sériu magnetov, takže ho možno riadiť ovládaním magnetického poľa mimo pacienta. Práve to ovládal chirurg v Zürichu - a to pomocou staromódnej hernej paličky PlayStation 3 Move. Zdá sa, že pri iných demonštráciách vedci použili herný ovládač PlayStation 5, ktorý sa rozhodne dá zohnať oveľa ľahšie.

Doktorka Shannon Chanová z Hongkongu používa herný ovládač na ovládanie endoskopu umiestneného v Zürichu vo Švajčiarsku, vzdialenom viac ako 9 000 km.

Tento test sa uskutočnil na živom prasati pod sedatívami, pričom vedec dokázal ohnúť endoskop do úplného U-obratu a dokonca odobrať použiteľnú biopsiu tkaniva žalúdočnej steny zvieraťa. Napriek vzdialenosti sa podarilo udržať latenciu pod 300 milisekúnd, čo je dostatočne rýchle na to, aby lekár mohol reagovať takmer v reálnom čase.

Tím tvrdí, že úspech tohto experimentu ukazuje, že operácie na diaľku by sa čoskoro mohli vykonávať aj u ľudí. Roboty už teraz podávajú chirurgom pomocnú ruku, najmä pri citlivých orgánoch, ako sú srdce a oči. Konečným cieľom je pomôcť pacientom v odľahlých oblastiach, kde miestni odborníci nemusia byť k dispozícii na vykonávanie takýchto zákrokov. To by mohlo zahŕňať aj operácie astronautov vo vesmíre.

Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Intelligent Systems. Systém diaľkovej chirurgie si môžete pozrieť v akcii vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.