Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najnovší exoskeleton pomáha ochrnutým pacientom vstať a chodiť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Takzvané exoskeletony už roky pomáhajú pacientom s paraplegiou chodiť, ale najnovší vývoj z KAIST je trochu iný. Exoskeleton WalkON Suit F1 totiž môže prísť k pacientovi sediacemu na invalidnom vozíku, obopnúť mu nohy a telo a postaviť ho na nohy, aby mohol začať chodiť.

Profesor Kyoung-Chul Kong z Katedry strojárstva na KAIST pracuje na exoskeletonoch už približne desať rokov, pričom prvý WalkON Suit bol odhalený v roku 2016. Do roku 2020 výskumný tím zvýšil rýchlosť chôdze na 3,2 km / h a prototyp štvrtej generácie prihlásil na Cybathlon vo Švajčiarsku.

Túto „kyborgovskú olympiádu“ odštartovala v roku 2016 ETH Zürich s cieľom podporiť pokrok v oblasti asistenčných technológií. Prvé podujatie sa konalo neďaleko Zürichu a zúčastnili sa ho tímy z 25 krajín, pričom o pozornosť súťažilo 66 „pilotov“. O štyri roky neskôr sa piloti v obleku WalkON Suit 4.0 od KAIST umiestnili na prvom a treťom mieste v podujatí Exoskeleton Race. Tretí ročník Cybathlonu sa konal koncom októbra a tím profesora Konga v ňom nasadil najnovší vývoj od inžinierov WalkON.

Výskumník Seunghwan Kim a exoskeleton WalkON Suit F1 súťažia na Cybathlone 2024.

Tam, kde iné exoskeletony vyžadujú pomocníkov, aby ochrnutých pacientov zdvihli z vozíkov a až potom ich pripútali k asistenčným zariadeniam, dokáže WalkON Suit F1 „chodiť sám ako humanoidný robot“ a priblížiť sa k pacientovi. Je vybavený predným dokovacím systémom, ktorý znamená, že paraplegický používateľ môže zostať sedieť, zatiaľ čo exoskeleton sa inštaluje okolo tela a nôh pacienta.

Na mieste je systém, „ktorý aktívne kontroluje stred jeho hmotnosti proti pôsobeniu gravitácie“, aby sa zabránilo jeho prevráteniu, keď používateľovi pomáha do stojacej polohy. Celková rovnováha bola upravená tak, aby umožňovala používanie oboch rúk pri vzpriamenej polohe bez potreby podpornej barle. Výkonné motory a riadiace algoritmy boli v porovnaní s predchádzajúcimi verziami výrazne vylepšené a zostava dokonca využíva vizuálne rozpoznávanie na detekciu prekážok.

Exoskeleton WalkON Suit F1 dokáže sám prísť k používateľovi sediacemu na invalidnom vozíku, nainštalovať sa, pomôcť používateľovi postaviť sa a potom poskytnúť pomoc pri chôdzi.

Paraplegik Seunghwan Kim - výskumný pracovník inžinierskeho laboratória - slúžil ako pilot na súťaži exoskeletonov Cybathlon 2024. Hoci niektoré tímy absolvovali cestu do Švajčiarska, aby súťažili, tím profesora Konga sa rozhodol pre priamy prenos svojho pokusu zo špeciálnych zariadení spoločnosti Angel Robotics, ktorú založil v roku 2017 na komercializáciu nositeľných robotov.

Tímy mali za úlohu splniť rôzne misie v krátkom časovom limite, vrátane „pohybu bočnými krokmi medzi úzkymi stoličkami, premiestňovania krabíc, voľnej chôdze bez pomoci barlí, prechodu cez úzke dvere a ich zatvárania za sebou a práce na príprave jedla v kuchyni“.

Športovec s exoskeletonom WalkON Suit F1 Seunghwan Kim oslavuje dokončenie všetkých úloh v pretekoch exoskeletonov Cybathlon 2024.

Kim a WalkON Suit F1 potrebovali na splnenie všetkých misií 6 minút a 41 sekúnd a získali tak prvé miesto. Druhé miesto obsadil švajčiarsky tím a tretie thajskí inžinieri, hoci ani jednému z nich sa nepodarilo dokončiť všetky úlohy v stanovenom čase 10 minút.

„Rôzne know-how a základné technológie, ktoré sa nahromadili počas prípravy na túto súťaž, majú prispieť k ďalšiemu vývoju a propagácii nositeľných robotov, vyprovokovať predstavivosť a čerpať z budúcnosti nositeľných robotov a z toho, ako môžu zmeniť náš každodenný život,“ uvádza sa v tlačovej správe KAIST s podrobnosťami o víťazstve.