Náplasť zastaví infekcie spôsobené baktériami odolnými voči antibiotikám
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 6. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keďže čoraz viac baktérií spôsobujúcich ochorenia je odolných voči antibiotikám, potrebujeme viac spôsobov, ako bojovať proti infekciám. Práve na to slúži táto nová náplasť. Táto bioelektronická nositeľná náplasť by mohla jemným elektrickým zásahom zabrániť baktériám, aby nám cez kožu spôsobili nešťastie.
S týmto prelomovým objavom prišli výskumníci z Chicagskej univerzity a Kalifornskej univerzity v San Diegu. V nedávno uverejnenom článku v magazíne Device tím podrobne opísal, ako zariadenie znižuje aktivitu škodlivých génov v infekčných baktériách a obmedzuje ich rast.
Štúdia bola úspešne vykonaná s použitím baktérie Staphylococcus epidermidis na prasacej koži. Ide o bežne sa vyskytujúcu baktériu známu tým, že spôsobuje nemocničné infekcie. Ak sa technológia dokáže bezpečne zamerať na rôzne typy baktérií, mohli by sme získať novú bezliekovú liečbu bakteriálnych infekcií, ktorá nedbá na ich odolnosť voči antibiotikám.
Výskumníci svojou štúdiou zistili, že niektoré baktérie sú „selektívne“, pokiaľ ide o prostredie, v ktorom vykazujú excitabilitu, t. j. reagujú na určitý vonkajší podnet. Zistili, že Staphylococcus epidermidis sa stal elektricky excitabilným pod zdravou kožou, ktorá predstavuje kyslé prostredie.
Vyzbrojení týmito poznatkami sa rozhodli demonštrovať svoje zistenia s baktériou na prasacej koži pomocou pružnej náplasti, ktorú nazvali ako Bioelektronická lokálna antimikrobiálna stimulačná terapia (Bioelectronic Localized Antimicrobial Stimulation Therapy – BLAST). Pomocou hydrogélu vytvorili na koži kyslé prostredie.
Vysielanie slabého elektrického signálu s napätím 1,5 V - oveľa nižším, ako je 15-voltový bezpečnostný limit pre ľudí - na 10 sekúnd každých 10 minút po dobu 18 hodín prostredníctvom náplasti zastavilo 99 % zhlukov baktérií, ktoré sa tvoria, aby blokovali lieky a spôsobovali infekcie. Na ošetrenej vzorke kože bolo po 18-hodinovom cykle tiež takmer 10-krát menej buniek S. epidermidis v porovnaní s neošetrenou vzorkou.
Toto by mohlo byť veľkou výhrou pri liečbe infekcií z niekoľkých ďalších dôvodov. Okrem toho, že náplasť pôsobí na baktérie odolné voči antibiotikám, mohla by eliminovať potrebu užívania antibiotík pri určitých druhoch infekcií, čo znamená, že by sa mohla nasadiť v odľahlých oblastiach, kde je ťažké pravidelne dodávať lieky. Malá náplasť navyše umožňuje cielenú liečbu na malej ploche kože, čo by mohlo znížiť pravdepodobnosť potenciálnych vedľajších účinkov.
Ako sa dalo očakávať, v tejto oblasti je potrebné vykonať ešte veľa práce. „Objavenie tejto selektívnej excitácie nám pomôže zistiť, ako kontrolovať iné druhy baktérií skúmaním rôznych podmienok,“ poznamenal prvý autor Saehyun Kim z Chicagskej univerzity.
Hlavný spoluautor Bozhi Tian, tiež z Chicagskej univerzity, vysvetlil, že existuje priestor na vývoj náplasti s bezdrôtovým obvodom na kontrolu infekcií bez liekov a ďalšie skúmanie účinnosti tejto liečby.