Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vakcína proti tetanu by mohla byť podávaná kožným krémom

Vakcína proti tetanu by mohla byť podávaná kožným krémom
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
18. 12. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak by ste si mohli vybrať spôsob podania vakcíny, uprednostnili by ste ihlu alebo kožný krém? Odpoveď je samozrejmá. No a práve tá druhá možnosť by mohla byť čoskoro reálna, pretože vedci zo Stanfordskej univerzity použili lokálne aplikovaný krém na silné očkovanie myší proti tetanu.

Kľúčom je baktéria, ktorá takmer určite práve teraz žije na vašej pokožke: Staphylococcus epidermidis. Predpokladá sa, že je väčšinou neškodná, ale v predchádzajúcom výskume tím zistil, že u ľudí vyvoláva silnú imunitnú reakciu. Zdá sa, že ide o preventívnu obranu proti tomu, aby sa tento mikrób nedostal do krvného obehu prostredníctvom každodenných rezných rán a škrabancov, ktoré porušujú kožu.

„Získali sme krv od ľudských darcov a zistili sme, že ich cirkulujúce hladiny protilátok namierených proti S. epidermidis boli rovnako vysoké ako všetko, proti čomu sa bežne očkuje,“ povedal Michael Fischbach, hlavný autor novej štúdie.

Vedci najprv vykonali pokusy na myšiach, ktoré bežne nemajú S. epidermidis na koži. Keď im baktériu naniesli na hlavu, hladina protilátok proti baktérii sa počas nasledujúcich šiestich týždňov vyšplhala na vyššiu úroveň, než akú poskytujú bežné vakcíny.

Tím uvažoval, či by sa tento mechanizmus nedal využiť ako neinvazívna metóda očkovania proti nebezpečnejším patogénom. Zistili, že za spustenie tvorby protilátok je zodpovedný proteín nazývaný ako Aap na povrchu baktérie, preto ho vedci upravili tak, aby zobrazoval tetanový toxín.

Následne experiment zopakovali, pričom niektorým myšiam podali verziu S. epidermidis so zvýšeným obsahom tetanu a iným bežný druh. Po niekoľkých dávkach na koži v priebehu šiestich týždňov sa testovala hladina protilátok a ukázalo sa, že myši, ktoré dostávali bioinžiniersky upravené baktérie, vykazovali mimoriadne vysokú hladinu protilátok zameraných na tetanus.

Záverečným testom bola injekcia smrteľných dávok tetanu pre myši. Všetky myši, ktoré dostali bioinžiniersky upravené baktérie, zostali bez príznakov. Prežili dokonca aj po podaní šesťnásobku smrteľnej dávky tetanu. Zatiaľ čo všetky myši, ktorým bola podaná prirodzená verzia S. epidermidis, infekcii podľahli.

Ešte lepšou správou je, že tento mechanizmus sa dá použiť na širokú škálu patogénov. V ďalšom teste výskumníci vymenili toxín tetanu za difterický a zistili, že aj ten vyvolal u myší silnú imunitnú odpoveď. Nakoniec by to mohla byť úplne nová metóda podávania mnohých typov vakcín, ktorá nám ušetrí viac ako len bolesť z pichnutia injekcie.

„Myslíme si, že to bude fungovať pre vírusy, baktérie, huby a jednobunkové parazity,“ povedal Fischbach. „Väčšina vakcín obsahuje zložky, ktoré stimulujú zápalovú reakciu a spôsobujú, že sa cítite trochu zle. Tieto baktérie to nerobia. Očakávame, že by ste nepociťovali vôbec žiadny zápal.“

Aj keď je tento výskum zaujímavý, je dôležité poznamenať, že je ešte len na začiatku. Ďalším krokom je podľa tímu testovanie na opiciach, a ak sa osvedčí, o dva alebo tri roky sa začnú klinické testy na ľuďoch. Výskum bol pritom nedávno uverejnený v magazíne Nature.