Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zvyšky rastlín kešu veľmi dobre brzdia rast tukových buniek

Zvyšky rastlín kešu veľmi dobre brzdia rast tukových buniek
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Podľa nového výskumu sa zistilo, že výťažky z častí rastliny kešu, ktoré sa zvyčajne vyhadzujú pri komerčnom spracovaní orechov, výrazne obmedzujú vývoj tukových buniek a hromadenie tuku. Naznačuje to, že rastlina kešu predstavuje nový spôsob zlepšenia zdravia.

Obezitou trpí viac ako miliarda ľudí na celom svete. Spôsobuje ju kombinácia genetických, environmentálnych a sociálnych faktorov a prispieva k chorobnosti a úmrtnosti, preto niet divu, že sa vedci zameriavajú na hľadanie bezpečných a účinných spôsobov liečby tohto ochorenia.

Nová štúdia vedená profesorkou Hiroko Isodaovej z Inštitútu vied o živote a životnom prostredí na Univerzite v Tsukube v Japonsku zistila, že rôzne časti skromnej rastliny kešu, od orecha až po škrupinu, ovplyvňujú vývoj tukových buniek, nazývaných ako adipocyty, a hromadenie tuku.

„Rôzne predchádzajúce štúdie preukázali spoločný potenciál častí rastlín kešu, či už jabĺk, škrupín alebo orechov, pri znižovaní telesnej hmotnosti, adipozity a schopnosti znižovať hladinu lipidov na ľudských a zvieracích modeloch, avšak priamy účinok na diferenciáciu adipocytov a jej následný molekulárny model stále nie je preskúmaný,“ uviedli výskumníci. „Preto sme sa tu snažili zhodnotiť priamy účinok extraktov pripravených z kešu orechov, kešu jabĺk a kešu škrupín na diferenciáciu adipocytov a akumuláciu lipidov.“

Strom kešu (Anacardium occidentale) produkuje kešu orech a mäsitú časť, ktorá rastie nad orechom a nazýva sa ako kešu jablko. Pri spracovaní kešu orechov sa však kešu jablko, hoci je jedlé, v mnohých komerčných systémoch na spracovanie orechov často vyradí alebo sa nepoužije. Často sa ponecháva aj tvrdá škrupina, ktorá obklopuje orech, a ktorá obsahuje toxickú živicu nazývanú ako urušiol, ktorá sa nachádza aj v jedovatom brečtane.

Predchádzajúci výskum s použitím kešu orechov a kešu jabĺk u hlodavcov a ľudí zistil, že znižujú telesnú hmotnosť a hladinu lipidov (tukov) v krvi a ovplyvňujú ukladanie tukov. V rámci tejto štúdie výskumníci pripravili extrakty z jadier kešu, sušených kešu jabĺk a kešu škrupín a testovali ich v rôznych koncentráciách na bunkách 3T3-L1, čo sú bunky, ktoré sa transformujú na zrelé adipocyty. Konkrétne skúmali vplyv každého extraktu na tento proces premeny a hromadenie lipidov, čo je hromadenie tuku v bunkách, najmä v adipocytoch. Aj keď je určitý podiel tuku v tele normálny a potrebný na ukladanie energie a izoláciu, jeho nadmerné množstvo môže viesť k zdravotným problémom.

(Zľava) Kešu jadrá, sušené kešu jablká a kešu škrupiny pred výrobou extraktov z nich.

Vedci zistili, že výťažok zo škrupín kešu orechov silne inhibuje tvorbu adipocytov tým, že znižuje špecifické transkripčné faktory, ktoré za normálnych okolností podporujú diferenciáciu tukových buniek. Transkripčné faktory sú proteíny, ktoré fungujú ako spínače a riadia, kedy a ako sa gény v bunke zapínajú a vypínajú. V súvislosti s adipocytmi a tvorbou adipocytov sú kľúčom k riadeniu toho, ako sa bežné bunky menia na tukové bunky a ako sa reguluje ukladanie a využívanie tuku.

Extrakt zo sušených kešu jabĺk tiež znižoval aktivitu týchto transkripčných faktorov, ale robil to trochu inak ako extrakt zo škrupín kešu. Zdá sa, že znižoval akumuláciu lipidov - teda to, koľko tukových buniek sa ukladá - bez toho, aby zmenil spôsob tvorby nových tukových buniek. Extrakt z kešu jadier neovplyvnil tvorbu adipocytov, ale, čo je zaujímavé, výrazne zvýšil hladinu prospešného proteínu nazývaného ako adiponektín. Adiponektín, ktorý produkujú adipocyty, sa snaží udržiavať rovnováhu tým, že pomáha telu efektívnejšie využívať inzulín, pomáha spaľovať tuk na energiu, najmä počas cvičenia alebo hladovania, a má protizápalové vlastnosti.

„Celkovo sme preukázali biologický účinok rôznych častí rastliny kešu, konkrétne jadra kešu, jablka kešu a škrupiny kešu, pri diferenciácii adipocytov hodnotením expresie génov a hladiny proteínov adipogénnych transkripčných faktorov a adipocytových markerov,“ uviedli výskumníci. „Tieto odlišné aktivity ukázali, že kešu oriešok, ako aj iné časti rastliny kešu môžu obsahovať účinné látky, ktoré možno využiť ako cenný zdroj na ďalšie skríningové štúdie prírodných zlúčenín a lepšie zvládnutie metabolických komplikácií a pohody.“

Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Scientific Reports.