Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Solárny náramok upozorní na teplotu pacienta

Solárny náramok upozorní na teplotu pacienta
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pri sledovaní viacerých pacientov v nemocniciach je dôležité mať prehľad o ich telesnej teplote, aby sa zabránilo prípadným komplikáciám. Vedci z japonskej univerzity v Tokyu preto vytvorili solárny náramok na ruku, ktorý na zvýšenú teplotu u pacienta upozorní zdravotníka zvukovým signálom.

Náramok je vyrobený z organických zložiek, ktoré prostredníctvom atramentovej tlače nanáša na tenkú polymérovú vrstvu. Skladá sa z pružného solárneho panelu z amorfného kremíka, piezoelektrického reproduktora, tepelného senzora a napájacieho obvodu. Náramok je flexibilný a pohodlný na nosenie. Môže sa umiestniť na oblečenie alebo priamo na kožu.

V prípade keď tepelný senzor zaznamená zvýšenie teploty pacienta nad určitú hranicu, spustí sa zvukový alarm. Je to zrejme prvýkrát, kedy sa organický obvod používa na vytváranie zvuku, pričom až 7,3 násobne zvyšuje aj účinnosť solárneho panelu vo vnútorných podmienkach. Zariadenie je lacné na výrobu a po každom použití sa teda môže zlikvidovať v rámci dodržania hygienických podmienok.

Vedci dokázali, že je možné vyrábať flexibilné zariadenie, ktoré môže sledovať informácie o pacientoch v nemocniciach. V kombinácii s ďalšími senzormi by tak mohol náramok v budúcnosti poskytovať informácie o vlhkosti, tlaku alebo by mohol sledovať srdcovú frekvenciu.

Solárny náramok merajúci teplotu