Vedci vytvorili pumpujúce umelé srdce z penového materiálu

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 19. 10. 2015
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Možno viacerí z vás doma používajú pamäťové penové matrace, no a v budúcnosti by mohol byť podobný materiál použitý na vytvorenie umelých častí tela. Vedci z univerzity Cornell pred nedávnom využili ich novú elastomérový penový materiál pre zostrojenie fungujúceho čerpadla tekutiny, ktoré vyzerá a funguje ako ľudské srdce.
Porézna elastická silikónová pena môže byť tvarovaná do ľubovoľného požadovaného tvaru, a to tým, že sa ešte v kvapalnom stave vloží do formy vytlačenej technológiou 3D tlače. Po ustálení je materiál veľmi mäkký a poddajný a dokáže sa natiahnuť až o 600 percent.
Nový materiál je tvorený vzájomne poprepájanými pórmi, ktoré umožňujú kvapaline prúdiť skrz. Konektivita týchto pórov sa dá vylepšiť tak, aby sa doladila ľahkosť prúdenia kvapaliny cez penu. Aby zostala kvapalina v medziach umelého srdca, okrem hadíc, ktorými prúdi do neho a naspäť von z neho, vedci obalili vonkajšok plášťa pružnými vláknami zo silikónu a uhlíku.
Variovaním množstva a typu materiálov pre takéto opláštenie by sa mohli dať vyrábať rôzne časti predmetov s penou, ktorá bude mať elastické vlastnosti s rôznymi rýchlosťami. Napríklad guľový objekt pri nafúknutí vzduchom alebo kvapalinou by mohol získať podlhovastý tvar vajca.
Vedci už momentálne pracujú na vytvorení protetickej ruky z tejto peny a chceli by vylepšiť materiál tak, aby bol viac biologicky kompatibilný a mohli tak získať zdravotnícky certifikát od FDA. Podľa vedcov bolo vytvorenie umelého penového srdca jednoduchý a rýchly proces, a v budúcnosti by to mohlo viesť k príprave vzhľadu srdca alebo inej časti tela doslova na zákazku, aby zodpovedali požiadavkám jednotlivých ľudí.