Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sols scan: 3D starostlivosť o chodidlá

Sols scan: 3D starostlivosť o chodidlá
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Americká spoločnosť Sols scan začala pracovať na výrobe stielky do topánok omnoho rýchlejším i precíznejším spôsobom, na aký sme zvyknutí. Scan chodidla si totiž spravíte sami pomocou aplikácie v smartfóne a Sols scan vám ju nielen vytlačí na 3D tlači, ale aj prispôsobí vášmu spôsobu chôdze.

V rámci zdravotného priemyslu sa s 3D tlačou ráta od výroby protéz, sadry, či až po plánovanú tlač životne dôležitých orgánov. Na rad prišli však i iné odvetvia medicíny a jedným z nich je i výroba stielok do topánky. Tá môže totiž časom výrazne ovplyvniť správne držanie tela či rôzne telesné vady (krivé nohy, ploché chodidlá). Spoločnosť Sols System začala teda pracovať na výrobe stielky do topánok omnoho jednoduchším spôsobom - a najmä omnoho rýchlejšie, ako sme zvyknutí. Scan chodidla si totiž spravíte sami pomocou aplikácie v smartfóne a dáta iba odošlete do databázy spoločnosti. Tá vám zadanú zákazku vytlačí na 3D tlači.

3D tlač personalizovaných stielok do topánok

Čo však posúva túto metódu vpred je ešte iná vec, ako len zrýchlenie v rámci byrokratických procesov. Pri výrobe sa totiž berie do úvahy i tlak chodidla v súvislosti s podlahou. Nie je dôležité mať totiž ortopedickú vložku „na mieru“, ale mať ju prispôsobenú i reálnej záťaži – pretože každý človek má iné návyky v chôdzi. Takto sa zabráni nechcenému „vyčaptaniu“ v namáhaných častiach stielky v topánkach. Uvedenie do praxe plánuje spoločnosť v prvej polovici roku 2014.