Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvá protetická ruka s hmatom!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pacient, ktorý prišiel o ruku, dokázal hmatom umelej končatiny rozoznať dokonca o aký predmet ide. Vedel pomenovať tvar i materiál, ktorého sa dotýkala jeho protetická ruka. Dokázal odhadnúť i rozmery a hmotnosť predmetu, a tak prispôsobiť aj silu svojho úchytu.

Vedci sa neustále snažia pomáhať ľuďom s amputáciami, no výzvou stále ostáva zmyslová stránka. Je ťažké nahradiť cit v rukách. Európskym vedcom pod vedením Švajčiara Silvestra Micera sa to však čiastočne podarilo. Pacient, ktorý prišiel o ruku, dokázal hmatom umelej končatiny rozoznať dokonca o aký predmet ide. Vedel pomenovať tvar i materiál, ktorého sa dotýkala jeho protetická ruka.  Dokázal odhadnúť i rozmery a hmotnosť predmetu, a tak prispôsobiť aj silu svojho úchytu.

Najskôr totiž pacientovi implantovali v kýpti tenučkú elektródu medzi dva nervy. Tieto nervy by za normálnych okolností prijímali hmatové informácie z prstov a odosielali ich do mozgu. Teraz však iba vedci do nich vyslali malý elektrický signál. Pacient však pacient pocítil niečo podobné, akoby sa mu hýbali jeho chýbajúce prsty. K tomu sa neskôr pridali i senzory na prstoch robotických rúk a takto  dokázali cez spojenie elektród a nervov skutočne preniesť informácie do mozgu. Spojenie medzi nervami a elektródami vydržalo asi týždeň. Musí sa teda popracovať ešte na tomto predĺžení trvácnosti.