Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Špeciálne okuliare rozlišujúce rakovinové bunky

Špeciálne okuliare rozlišujúce rakovinové bunky
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Chirurgovia vyskúšali v praxi okuliare, ktoré zabránia tomu, aby pri operácii „vynechali“ rakovinou napadnuté bunky a spôsobili tak opätovnú operáciu o niečo neskôr. Zariadenie vyvinul výskumný tím vo Washingtone pod vedením Samuela Achilefu.

Môže sa zdať, že chirurgické odstránenie rakoviny je jednorazovou operáciou. To nie je bohužiaľ ani zďaleka pravda. Mnohokrát nedokážu lekári presne odstrániť rakovinou napadnuté tkanivo, ktoré sa môže doslova ukrývať. To môže viesť k opätovnému chirurgickému zákroku. Na svete je však nové zariadenie – okuliare, ktoré zabránia tomu, aby lekár „vynechal“ rakovinou napadnuté bunky. Zariadenie vyvinul výskumný tím vo Washingtone pod vedením Samuela Achilefu. Práve tieto okuliare dokážu zviditeľniť rakovinové bunky, pretože obsahujú softvér, ktorý umožňuje vidieť choré bunky žiariace modrou farbou. Je v nich totiž zabudovaná jednotka, ktorá pracuje s molekulárnym zobrazením vo farebnom prevedení. Lekári tak môžu i podľa farby rozoznať, kam až rakovina zasahuje a lepšie určiť, čo je už zdravé tkanivo.

Operácia za použitia týchto okuliarí bola prvý raz otestovaná na pacientovi 10.februára vo Washingtone, no stále sa musí zdokonaľovať. Lekári veria, že ich používanie zabráni opätovným operáciám.