Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Le Chal: Smart topánky pre nevidiacich

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jednou z obľúbených tém súčasnosti a zároveň jednou z najdiskutovanejších oblastí technológií je kategória wearables. No aby celá záležitosť s obliekateľnou technológiou nebola len okolo toho, že sa nám na zápästí zobrazí neprijatý hovor, alebo nám senzory napovedia niečo o srdcovom rytme, je tu aj oblasť, ktorá významne pomôže hendikepovaným. Vývojári totiž prišli s topánkami, ktoré sú určené nevidiacim ľuďom.

Tieto smart-topánky sú prvou podobnou obuvou vôbec a pochádzajú z dielne Anirudh Sharma, ktorý pracuje pre laboratóriá MIT Media Lab a jeho kolegu Krispiana Lawrencea. Ich názov je Le Chal, čo v jazyku Hindi znamená „poďme“. Slúžia ako hmatové navigačné zariadenie a spolupracujú so smartfónom cez Bluetooth. Ich fungovanie je nasledovné: poviete smartfónu, kam chcete ísť. Ten porozumie vášmu zadaniu vďaka softvéru na rozpoznávanie hlasových povelov a aplikácia využije GPS na určenie smeru od vášho súčasného stanoviska. Keď sa vydáte na cestu, topánky vás na správny smer navedú tak, že zavibrujú, keď je čas na zmenu smeru – ak máte ísť doľava, vibruje ľavá topánka, ak doprava, potom pravá topánka. Zároveň, čím bližšie sa dostávate k vášmu cieľu, tým sú vibrácie intenzívnejšie.

Smart topánky pre nevidiacich navigujú vďaka GPS a vibráciám

Bohužiaľ, stále sa treba mať na pozore pred rôznymi objektmi stojacimi v ceste, i keď topánky obsahujú i senzory, ktoré by vás mali varovať pred prekážkami. No máte istotu, že idete správnym smerom. Okrem hlasového zadávania smeru tieto topánky i merajú spálené kalórie a počítajú vaše kroky. Cena sa pohybuje okolo 50 dolárov.