Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

V Nórsku testujú senzor tlaku v močovom mechúre

V Nórsku testujú senzor tlaku v močovom mechúre
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumná skupina SINTEF pracuje na projekte, v ktorom plánujú nasadiť namiesto katétra miniatúrny senzor tlaku. V súčasnosti je taký malý, že sa dá do močového mechúra aplikovať priamo cez kožu a môže ostať v mechúre niekoľko mesiacov. Informuje pacientov o tom, kedy je najvyšší čas ho vyprázdniť.

Ľudia s poranením miechy môžu stratiť i schopnosť cítiť, že majú plný mechúr. V tom prípade nevedia naisto, respektíve inštinktívne, kedy ho majú vyprázdniť a môže tak dochádzať k opakovanému preplneniu. Vzniká tak nebezpečne veľký tlak nielen vnútri mechúra, ale aj na obličky. V súčasnej dobe sa táto problematika rieši katétrom, ktorý sa zavedie do močového mechúra pacienta.

V Nórsku sa však rozhodli, že to skúsia vyriešiť technologickejšie. Výskumná skupina SINTEF pracuje na projekte, v ktorom plánujú nasadiť namiesto katétra miniatúrny senzor tlaku. V súčasnosti je taký malý, že sa dá do močového mechúra v podstate aplikovať priamo cez kožu a môže ostať v mechúre niekoľko mesiacov, časom so zlepšením technológie i niekoľko rokov. Senzor poskytuje informácie zatiaľ cez tenučké drôtové prepojenia s prístrojom, no pracuje sa už na bezdrôtovom prepojení – a prenosu priamo do pacientovho smartfónu.

Testy na 20-30 dobrovoľníkoch prebehnú budúci mesiac v nórskej nemocnici Sunnaas Hospital. Senzory sú, mimochodom, zatiaľ určené do močového mechúra, no ak sa aj osvedčia, môžu byť použité i v iných častiach ľudského tela.