Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Funkčný mikroskop z papiera?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na svete je mikroskop, ktorý si môžete vytlačiť z kúsku papiera za 10 minút – nie, toto nie je žart, ani nehľadajte za touto vetou žiaden háčik. Toto je fakt. Och, a mimochodom – nestojí viac ako dolár. Má totiž ušľachtilý cieľ, ktorým je pomoc lekárom v rozvojových krajinách, či chudobných častiach sveta.

Manu Prakash, PhD je bioinžinier a jeden z profesorov asistujúcich na Stanfordskej univerzite. Známy je práve rôznymi inováciami v oblasti zobrazovania objektov mikro-veľkostí. Jeho cieľom je totiž pomôcť predchádzať rôznym ochoreniam a nemociam v rozvojovejších krajinách. Práve tu trpia nedostatkom vybavenia a mikroskop je jednou z pomôcok, ktoré sú na listine pod hlavičkou „ťažko dostupné“. Prakash teda vyvinul niečo ako šablónu mikroskopu, ktorý si ľahko vytlačíte z tvrdého papiera, poskladáte, pridáte k nemu miniatúrny objektív a tlačidlovú batériu, ktorú poznáme z digitálnych hodiniek. Má výdrž asi 50 hodín. To však nie je všetko, k jednoduchému setu patrí aj LED žiarovka, ktorá slúži ako provizórna no účel plniaca projekcia a ak v tmavých podmienkach nasmerujete mikroskopický kúsok na bielu stenu – uvidíte zväčšený objekt.

                      Zväčšeniny zo skladacieho mikroskopu sú naozaj slušné

Jednotlivé kúsky skladačkového mikroskopu sa k sebe prilepia najlepšie obojstrannou lepiacou páskou a objektív môže poskytovať rôzne zväčšenie – až do 2,000 násobku. To znamená, že pomocou neho sa umožní v provizórnych podmienkach pozorovať lekárom aj rôzne baktérie či mikróby – a tak stanoviť správnu diagnózu. Tieto skladacie mikroskopy môžu slúžiť priamo v lekárskom improvizovanom prostredí, alebo aj ako učebná pomôcka.