Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Lebka z 3D tlačiarne zachránila život

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Využitie 3D tlačiarní si možno ešte nedokážeme celkom predstaviť v domácnosti, no lekári si už na 3D tlači vedia vyrobiť všeličo. Naposledy išlo napríklad o náhradnú lebku, ktorú pacientke i úspešne voperovali.

22-ročná žena trpela ochorením, pri ktorom dochádzalo k zahusťovaniu jej lebky. V tomto prípade jej lebka začínala postupne tvoriť obrovský tlak na mozog a dievča stratilo zrak a začínala pociťovať problémy s motorikou. Doktor Verweij, vedúci operačného tímu, vraví, že bolo iba otázkou času, kedy by došlo k tragédii. Lekári sa preto rozhodli nahradiť jej chybnú lebku jedným jediným kusom, ktorý pochádzal z 3D tlače. Lekári z Univerzitného Medického Centra (UMC) v Utrechte jej teda najskôr oscanovali lebku a tvar mozgu a vytvorili tak 3D model, ktorý potom už vytlačili na 3D tlačiarni.

Tento typ zákroku je poriadne invazívny a vedeli to i lekári. V danom pacientkinom stave však nemali na výber a museli zariskovať. Operácia sa podarila a pacientka v súčasnosti plnohodnotne žije už 4.mesiac po operácii. Obnovila sa jej zraková funkcia a dokonca sa už vrátila do práce. UMC Utrecht sa týmto zákrokom nominoval do pozície, že môže vykonávať podobné zákroky.