Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Simulátor trávenia môže znížiť ceny za testy liekov

Simulátor trávenia môže znížiť ceny za testy liekov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Doktor Merchant z Veľkej Británie pracuje na zariadení, ktoré funguje ako "črevný simulátor" - ten má nahradiť fázu testovania liekov na zvieratách a dobrovoľníkoch. Okrem toho by však mohol i výrazne znížiť finančné náklady, ktoré si testy liečiv vyžadujú.

Pred tým, ako sa lieky dostanú do predaja, prechádzajú množstvom testov. Od skúmavkových, cez testy na zvieratách – až po testy na dobrovoľníkoch. Okrem toho, že celý tento proces je nákladný, zvierací zažívací trakt je predsa len trochu iný ako ľudský. Aby sa predišlo rizikám i spomínaným postupom, vedec Dr. Hamid Merchant z Univerzity v Huddersfielde (Veľká Británia) pracuje na zariadení, ktoré funguje ako „črevný simulátor“. Simulátor obsahuje komoru, v ktorej je rozpúšťacia látka, sonda určujúca hodnotu pH a riadiaca jednotka. Na základe pozorovania zmien, ktoré sa udejú s pH v rozpúšťadle, sa dá posúdiť, ako by sa mohol liek vstrebávať i do tela. Do úvahy sa berie fakt, ako látka ovplyvňuje kyslosť a zásaditosť v tráviacom ústrojenstve. Tiež sa dajú umelo vytvoriť podmienky individuálneho organizmu, pretože každý z nás má v trakte iné hodnoty pH.

Simulátor zažívacieho traktu

Prototyp tohto zariadenia už vraj vedci využili pri testovaní liekov a univerzita už reálne požiadala o patent na svoju technológiu črevného simulátoru. Mimochodom, tento spôsob testovania nie je úplne najnovší, podobné zariadenie už existuje napríklad vďaka tímu z Harvardu.