Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Papier vytvorený z rias dokáže z vody odfiltrovať nebezpečné patogény

Papier vytvorený z rias dokáže z vody odfiltrovať nebezpečné patogény
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
20. 8. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V celej husto osídlenej krajine Bangladéš majú obyvatelia nedostatočný prístup k čistej pitnej vode, čo býva príčinou nebezpečných a často smrteľných infekcií. Čoskoro by sa však s pomocou papiera pochádzajúceho z rias mohli dať odstrániť zo špinavej vody prakticky všetky škodlivé mikróby.

Experimentálny nový filtračný papier bol vyrobený ako súčasť výskumného projektu, do ktorého bola zapojená švédska univerzita v Uppsale a bangladéšska univerzita v Dháka. Tento na výrobu lacný materiál bol vytvorený hlavne z nanocelulózových vlákien získaných z miestne pestovaných makroorganických rias druhu Pithophora. Papier tak obsahuje malé póry, ktorých veľkosť bola upravená tak, aby umožňovala priechod vody a zároveň sa zachytávali vírusy a baktérie.

Počas laboratórnych testov sa preukázalo, že listy papiera majú viac ako 99,999 percentnú účinnosť pri odstraňovaní všetkých takýchto patogénov vo vode, ktorá bola zozbieraná z bangladéšskej rieky Turag a z jazera Dhanmondi. Na rozdiel od stromov, z ktorých sa vyrába tradičný filtračný papier, sa riasy druhu Pithophora dajú lacno pestovať, zbierať a spracovávať priamo v populačných centrách. Spracovanie si vyžaduje relatívne málo prostriedkov na ťažkú techniku alebo inú infraštruktúru.

Podľa vedcov by prístup k čistej vode v Bangladéši mal výrazne prispieť k zlepšeniu zdravia obyvateľov, čím sa zníži aj chudoba v krajine. S optimistickým pohľadom do budúceho vývoja zariadení by mohol byť filtračný papier vyrábaný z miestne rastúcich rias užitočný v rámci prevencie smrteľných chorôb prenášaných vodou a mohol by prispieť k zlepšeniu kvality života miliónov ľudí.

Vedci vyrobili filtračný papier z rias, ktorý je schopný zo špinavej vody odstrániť prakticky všetky škodlivé mikróby.