Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vozíčkar bude riadiť Corvette iba pohybmi hlavy

Vozíčkar bude riadiť Corvette iba pohybmi hlavy
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
14. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zaujímavú možnosť prináša vozíčkarom spoločnosť Arrow Electronics - vďaka ich systému riadenia, navádzania GPS a brzdového systému, ktorý bude mať ochrnutý možnosť riadiť ústami, sa aj telesne postihnutí ľudia dostanú do áut. Premiéra tohto mechanizmu nás čaká už 25.mája.

S podobnou technológiou, kedy majú vozíčkari riadiace mechanizmy v ústach, sme sa už stretli. No využívali ich na navigáciu invalidného vozíka. Teraz ich však využijú na niečo viac.

Vozíčkar Sam Schmidt nebol vždy ochrnutý. K jeho životu neoddeliteľne patrilo auto a americké automobilové závody Indy Racing League. V roku 2000 však po autonehode ochrnul a v dobe vtedajších, ale aj súčasných technológií by si za volant už zrejme nikdy nesadol. No spoločnosť Arrow Electronics vyvíja technológiu v rámci projektu SAM (Semi-Autonomous Motorcar), ktorá sa umiestni do upraveného modelu Corvette Stingray 2014. Schmidt bude na šoférovanie využívať iba pohyby hlavy – v aute budú totiž nainštalované infračervené senzory, ktoré budú „prekladať“ pohyby jeho hlavy do riadiacich pokynov. Zaujímavosťou je, že reálne sa bude „dotýkať“ iba brzdy – tá bude totiž umiestnená v jeho ústach v podobe senzora tlaku. Na pomoc príde aj GPS, ktoré vytvorí virtuálne steny okolo trati a bude ho v prípade vybočenia navádzať späť do „správnych koľají“. Premiéru bude mať Schmidt 25.mája 2014 so štyrmi okruhmi. 

Samozrejme, že to môže znieť ako exhibicionizmus, no celkovým cieľom je raz skutočne vytvoriť týmto spôsobom prijateľné podmienky pre vozíčkarov. I napriek limitom svojho tela sa snáď budú môcť dostať na cesty a byť o niečo nezávislejší.