Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najmenšie motory na svete prenesú liečivá priamo do buniek

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedcom sa podarilo vytvoriť a dokonca už i otestovať zariadenia, ktoré sú v súčasnosti svetovo najmenšími, najrýchlejšími a zároveň najdlhšie fungujúcimi nanomotormi. V budúcnosti môžu slúžiť na presné doručenie liečiva do konkrétnych buniek vnútri ľudského tela i na odber chorých buniek.

Nové nanomotory pochádzajú od vedeckého tímu z Cockrell School of Engineering patriacu pod Univerzitu v Texase. Sú také malé, že sa vmestia do obyčajnej bunky a aj kryštálik soli pri nich vyzerá ako obor. Ich využitie si lekári a vedci predstavujú ako presne cielené donášanie liečiva do chorej bunky (napr.rakovinovej bunky) a nechať týmto spôsobom "na pokoji“ tie zdravé bunky. Vyzerať by to mohlo asi tak, že doslova zjeme v liečive malé nanoboty (miniatúrne roboty), ktoré sa vo vnútri nášho tela zacielia na konkrétne, choré bunky.

Tímu profesora Donglei Fana sa podarilo práve vyprodukovať základ pre nanoboty, teda nanomotory. Skladajú sa iba z troch častí, ktoré sú združené využitím patentovanej techniky spoliehajúcej sa na jednosmerné a striedavé polia elektrického prúdu. Vedci zároveň dokážu prekvapivo dobre ovládať tento miniatúrny motor – vedia ho vypnúť, zapnúť, fungovať v smere i protismere hodinových ručičiek, čo umožňuje i jeho jednoduché manévrovanie. V spojení s viacerými nanomotormi sa i znásobuje jeho výkon. Ďalšou víziou tímu je to, aby nanoboty s pohyblivými ramenami dokázali konkrétne pristúpiť k chorej bunke a odobrať ju.