Vedci vypestovali miniatúrne mozgy s Parkinsonovou chorobou

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 9. 2021
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Aby mohli vedci rozlúštiť zložitú hádanku, ktorou sú naše vlastné mozgy, pestujú v laboratóriu miniatúrne verzie mozgov. Tím v Singapure teraz urobil zásadný prielom v tom, že po prvý raz vypestoval mini-mozgy s patologickými znakmi Parkinsonovej choroby. To by mohlo potenciálne pripraviť cestu k lepšej liečbe.
Väčšina predchádzajúceho výskumu Parkinsonovej choroby bola vykonaná na myších modeloch, no niektoré z najcharakteristickejších patologických znakov Parkinsonovej choroby sa v skutočnosti neobjavujú u myší.
To vedie k neúplnému obrazu progresu ochorenia alebo experimentálnej liečby, pretože sa neukazuje progresívna a selektívna strata neurónov, ktoré produkujú neurotransmiter dopamín, hlavný znak Parkinsonovej choroby. Ďalším obmedzením je, že experimentálne myšie modely s Parkinsonovou chorobou nevyvíjajú charakteristické zhluky bielkovín nazývaných ako Lewyho telieska. Tie sa často vyskytujú v mozgových bunkách ľudí s Parkinsonovou chorobou a typom progresívnej demencie známej ako demencia s Lewyho telieskami.
V posledných rokoch preto vedci vyvinuli presnejšie modely, ktoré sú známe ako mozgové organoidy. Tieto hrudky mozgového tkaniva, ktoré sú veľké asi ako hrášok, sa pestujú z ľudských kmeňových buniek v médiu, ktoré sa veľmi podobá médiu, v ktorom sa mozog normálne vyvíja. Navádzaním buniek sa vytvára miniatúrny 3D zhluk neurónov a ďalších buniek, ktoré sa podobajú skutočnému mozgu. Vedci použili tieto mozgové organoidy na štúdium vývoja, chorôb a liekov.
Na vytvorenie mozgových organoidov, ktoré vykazovali známky Parkinsonovej choroby, vedci upravili DNA kmeňových buniek tak, aby im poskytli genetické rizikové faktory súvisiace s touto chorobou. Výsledné „mini-mozgy“ potom vykazovali známky progresívnej straty neurónov produkujúcich dopamín, ako aj Lewyho telieska.
Vedci tvrdia, že tieto experimenty sú prvými, ktoré vytvorili charakteristické črty Parkinsonovej choroby, ktoré vidíme len u ľudských pacientov. Novo vytvorený model príslušnej patológie by tak mohol vedcom umožniť sledovať, ako sa choroba vyvíja a ako by sa dala spomaliť alebo dokonca zastaviť. Tím už začal používať tieto mini-mozgy na štúdium toho, ako sa tieto Lewyho telieska formujú, a testujú lieky, ktoré by mohli zastaviť progresiu ochorenia.
Výskum bol publikovaný v magazíne Annals of Neurology.