Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

MIT: Konštruktérom pribudne pár robotických rúk

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už v roku 1963 sa v komixe Spiderman objavil zloduch Doktor Octopus, ktorý bol vybavený robotickými ramenami. Tie spĺňali a zároveň i nahrádzali funkciu jeho rúk. No a o pár rokov neskôr sa tento, naoko výmysel, dostáva i do stredobodu záujmu vývojárov v MIT laboratóriách.

Na čo to však celé slúži? Žiadne diabolské „octopusovské“ záujmy v tom nie sú, no vedeckí inžinieri chcú pomôcť všetkým konštruktérom, ktorí si počas svojej práce povedia „škoda, že nemám 4 ruky...“. V MIT tak začali v laboratóriách testovať prídavné robotické ramená Supernumerary Robot Limbs (SRL). Tie sú ľahké a nachádzajú sa upevnené na ráme, ktorý má človek na chrbte v podobe ruksaku. Zaujímavosťou je však ovládanie ramien. Vývojári sa vyvarovali joystickom, pretože to by si tak či tak vyžadovalo manipuláciu aspoň jednej ruky. Namiesto toho bude mať dotyčný konštruktér na ruke senzor a rovnako i robotické rameno. V momente, keď ruku zdvihne a dlhšie ju podrží, prídu na pomoc ďalšie robotické „ruky“.

Tento systém zatiaľ skúšajú pri leteckých konštruktéroch, ktorí musia montovať nad hlavou stovky panelov. Časom si však vedia predstaviť toto zariadenie v spevnenej podobe i pri opravných konštrukčných prácach, ako to vidno na obrázku.

       Robotické ramená z MIT