Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google so šošovkami, ktoré merajú hladinu cukru

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Google sa snaží vyvinúť šošovky, ktoré budú obsahovať miniatúrne obvody schopné raz za sekundu vykonať kontrolu množstva glukózy v tele – a to pomocou analýzy sĺz. I tie totiž obsahujú informáciu o hladine cukru.

Spoločnosť Google, konkrétne tajné oddelenie laboratórii Google [x], testuje kontaktné šošovky. Nie však také pre krátkozrakých či ďalekozrakých, no tieto šošovky majú pomôcť plnohodnotnejšie žiť diabetikom. Tí si totiž denne niekoľkokrát merajú hladinu cukru v krvi rôznymi zariadeniami, ktoré si vyžadujú malý vpich do prsta. Google sa snaží vyvinúť šošovky, ktoré budú obsahovať miniatúrne obvody schopné raz za sekundu vykonať kontrolu – a to pomocou analýzy sĺz. I tie totiž obsahujú informáciu o hladine cukru. Okrem elektrických obvodov šošovky obsahujú i malú anténu, ktorá vysiela signál s informáciami do zariadenia, kde prebehne analýza. Iba pre predstavu, anténa je tenšia ako ľudský vlas.

                              Štruktúra nových šošoviek

Zakladateľmi projektu sú Brian Otis a Babak Parvis a na projekte spolupracujú s odborníkmi na diabetické ochorenie. Postupné triálne testy majú viesť k tomu, aby sa do šošoviek dostali i LED svetlá, ktoré upozornia používateľa v momente, keď hranica glukózy presiahne stanovené normy. Zaujímavosťou je možno to, že jeden zo zakladateľov projektu, Parvis, už spolupracoval na takomto projekte s Microsoftom pred 3 rokmi.