Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sliepky ako potomkovia T-Rexa pomáhajú vedcom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Theropod je výraz pre skupinu dinosaurov, ktoré chodia na dvoch nohách, majú dlhší chvost a menšie predné končatiny, ktoré nepoužívajú priamo pri chôdzi. Zjednodušene si môžeme skrátka predstaviť T-Rexa. Sliepkam vedci pridali na koniec tela protetickú záťaž, ktorá predstavovala chvost a takto sa pokúsili nasimulovať chôdzu theropodov. Výhodou bol práve živý kúsok – nie počítačová simulácia.

Vedci už dávnejšie dokázali evolučnú linku medzi dinosaurami a vtákmi. Teda, nie len to – vtáky nie sú len dinosaurom príbuzné – oni dinosaurami sú. Môže to znieť bizarne, no najmä sliepky majú s takým tyranosaurom veľa spoločného a tak si ich vedci vzali za svoj objekt jednej zo štúdií. Zistili zaujímavé veci, ktoré zverejnili vo vedeckom vydaní Plos One.

Jednou z podobností medzi sliepkami a theropodmi je štruktúra nôh. Sliepky chodia rovnako, ako theropody, po špičkách. No kým vtáky všeobecne majú chvosty ľahké, uspôsobené na lietanie a môžu ho čiastočne využívať aj ako kormidlo pri lete, taký tyranosaurus ho využíval najmä na balans a obranu. Rozdiely v hmotnosti kvôli stavbe chvostu tak ústia do rozdielnych ťažísk tela u sliepok a theropodov, no tiež do rozdielneho typu chôdze. Práve preto pripojili vedci na chvost náhradu z dreva a hliny pomocou suchého zipsu. Chvosty aplikovali sliepkam 2 dni po vyliahnutí a každých 5 dní menili veľkosť chvosta – aby korešpondovala s ich rastom. Vo veku 12 týždňov potom nakrúcali video so sliepkami bez protéz a so sliepkami s protézami. Zistili, že kurčatá s náhradným chvostom menej ohýbali kolená a zvýšili skôr pohyb stehennej kosti. Dokonca sa mierne zvýšili priemerná dĺžka stehennej kosti.

Výskum prebieha pod vedením Bruna Grossiho na Univerzite v Chille. V štúdii budú ďalej pokračovať, aby dostali lepší obraz o tom, ako sa vyhynuté 2-nohé dinosaury pohybovali.