Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

GPM pomôže varovať pred extrémnym počasím

GPM pomôže varovať pred extrémnym počasím
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Misia zaoberajúca sa počasím je výsledok spolupráce medzi NASA a JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). Ich 4-tonová vesmírna loď je najväčšou, aká sa kedy vyrobila v Goddardovom vesmírnom leteckom centre v NASA.

27. februára vypustili do vesmíru z japonského vesmírneho centra Tanegashima raketu H-IIA. Ide zároveň o satelit GPM (Global Precipitation Measurement Core Observatory), ktorý poskytne detailnejšie informácie i snímky zemskej klímy. Takto pomôže klimatológom vylepšiť predpovede extrémnych poveternostných udalostí.

Misia zaoberajúca sa počasím je výsledok spolupráce medzi NASA a JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). Ich 4-tonová vesmírna loď je najväčšou, aká sa kedy vyrobila v Goddardovom vesmírnom leteckom centre v NASA. GPM sa pripojí k existujúcej vesmírnej stanici a spolu budú podávať detailné informácie o klimatických zmenách každé 3 hodiny. Na obežnej dráhe už je jedna družica, ktorá vznikla z rovnakej spolupráce NASA a JAXA z roku 1997, no tá meria počasie iba v trópoch. Nová GPM poskytne záznamy od severného po južný pól.