Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

MARTE: Španielsky kúsok Marsu na Zemi

MARTE: Španielsky kúsok Marsu na Zemi
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Planétu Mars poznali už staroveké civilizácie a podľa jej farby, ktorú dokázali určiť, ju i nazývali „Červený objekt“, „Boh vojny“ či „Hviezda smrti“. Dnes sme s jej poznaním o poriadnu kus vpred, po jej obežnej dráhe sa pohybuje niekoľko našich kozmických sond a na jej povrchu pristáli už tri pozemské vozidlá.

V rámci misie Mars Exploration Rover to boli Spirit a Opportunity, o niekoľko rokov nasledované roverom Curiosity. Opportunity dokonca mal už dávno svoju činnosť ukončiť, no pokračuje už svoj 11.rok a spolupracuje so Zemou. Cieľom vybavených roverov je mapovať povrch, skúmať geologické zloženie, určiť historické obdobia či pochopiť základné javy, ktoré sa na Marse odohrávajú. Starosť však vedcom robí nekonečné prach a sypký povrch. Rovery sa po povrchu ťažko pohybujú, občas zapadnú, inokedy im solárne panely (teda zdroj ich energie) pokryje vrstva víriaceho prachu.

V madridskom Centre pre astrobiológiu sa teda vývojári rozhodli upriamiť pozornosť špeciálne na podmienky na Marse a vzniklo tak zariadenie MARTE. Ide v podstate o komoru, kde presne simulujú geo-fyzikálne javy na Červenej planéte. V nej potom budú testovať všetku elektroniku, ktorú na Mars raz vyšlú, teda kamery, fotoaparáty či robotické ramená. V MARTE takto vytvárajú atmosféru Marsu, víria vzduch, simulujú tlak i plyny – a samozrejme nechýba ani všadeprítomný prach. Po spustení do prevádzky bude MARTE ako prvé zariadenie testovať InSight mission. Je to misia, ktorú chystá NASA v roku 2016 a má skúmať Mars najmä pod jeho povrchom.