Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Solar Roads: Ambiciózny EKO projekt na dlhé trate

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Projekt Solar Roads, teda solárne cesty, vznikol síce už pred 8 rokmi, no stále je aktuálny - doteraz funguje iba ako prototyp, no teší sa pozornosti a pred časom dostal i podporu 750,000 dolárov od vlády USA na pokračovanie. Teraz hľadá ďalšie financie na pokračovanie a realizáciu i na Indiegogo.

Cieľom projektu Solárnych ciest je nahradiť asfalt na cestách solárnymi panelmi, po ktorých by autá mohli voľne chodiť. Nápad pochádza od elektrického inžiniera Scotta Brusawa a jeho ženy Julie. Americké cesty pokryté solárnymi panelmi by boli účinnými tvorcami elektrickej energie, ktorá by sa mohla využívať na rôzne účely – od pohonu elektrického osvetlenia pri cestách až dokonca časom ako energetická stanica pre elektrické vozidlá. Okrem toho by obmedzili tvorbu asfaltu, ktorý sa ekologicky priaznivým rozhodne nazvať nedá.

Konštrukcia Solar Roads

Ďalšou výhodou tohto pokrytia ciest je i LED osvetlenie, ktoré by bolo integrované v Solárnych cestách. Cestu by totiž netvoril súvislý blok, ale množstvo blokov. Tie pozostávajú zo skleného povrchu – nie však lesklé a krehké, aké máme v oknách, ale tvrdené, temperované sklo obsahujúce výbežky, ktoré tvoria drsný povrch. Predchádzalo by sa tak šmykom. Pod vrstvou skla sú uložené LED svetlá, ktoré majú rôzne farby a tvoria okrem stredových čiar i prípadné výstražné značenia po celej šírke. Až pod nimi sa nachádza potrebná elektronika, solárne panely a mikroprocesory. Cez priesvitné sklo a perforovanú vrstvu s LED svetlami tak na ne bez problémov môže dopadať slnko počas celého dňa. Základnú dosku pritom tvoria prevažne recyklované materiály. Panely sa dajú jednoducho vymieňať a nahrádzať a pod nimi je šachta, ktorá na jednej strane môže zberať vodu a na druhej strane umožňuje prístup k elektronike zo spodnej strany. Cesta sa dá i vyhrievať, čo pomôže počas zimných mesiacov roztápať sneh či poľadovicu.

Solar Roads majú viacero využití - nie len ako cesty pre motorové vozidlá, ale tvorcovia si ich vedia predstaviť aj na chodníkoch, detských ihriskách či parkoviskách.