Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Smart textília z Čiech mení farbu ako chameleón

Smart textília z Čiech mení farbu ako chameleón
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Technická univerzita v českom Liberci má na konte významný projekt – vedecký tím docenta Michala Vika z katedry materiálového inžinierstva Textilnej fakulty predstavil unikátnu inteligentnú textíliu, ktorá mení svoju farbu po tom, čo na ňu zasvietite svetlo alebo zmeníte v jej okolí teplotu.

Textília dokáže reagovať na vonkajšie podnety vďaka funkčným farbivám. Farbivo, ktoré textília obsahuje, totiž absorbuje UV žiarenie či teplo a z toho dôvodu zmení svoju chemickú štruktúru. Následkom je i zmena optických vlastností. „Pigmenty môžeme aplikovať na porvch textilu z roztoku či disperznej pasty, alebo ich môžeme zakomponovať priamo do vlákna. Podarilo sa nám to v spolupráci so Slovenskou Technickou Univerzitou v Bratislave. Spoločne sme vyvinuli spôsob ako pri zvlákňovaní polymérov zakomponovať pigmenty priamo do vlákien. Ide o bežné vlákna (polypropylen) používané pre odevné i technické účely. Teraz sa zaoberáme možnosťami ako týmto postupom vyrábať i polyesterové vlákna, ktoré sa v textilnom priemysle tiež bežne používajú,“ povedal na tlačovej konferencii docent Michal Vik, vedúci vedeckého tímu z katedry materiálového inžinierstva Textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci. Momentálne sa výskum v laboratóriu sústredí na skúmanie žltej, modrej a fialovej farby, na ich zmeny a ovplyvniteľnosť týchto zmien, či na stabilitu a sýtosť.

Dôležitou je v prípade farebných zmien textílie najmä kalibrácia. Pre vedecké účely je totiž nutné všetky parametre farebných zmien zobjektivizovať (farebné zmeny zatiaľ vnímajú subjektívne). Treba teda priradiť ku konkrétnym teplotám či intenzite UV svetla i presnú sýtosť odtieňa farby.

Ak sa pýtate – na čo je to však dobré? Ak začneme od tých ľahších tém, poskytuje to napríklad možnosť ženám zmeniť farbu svojich šiat i niekoľkokrát za deň. Ďalšie aplikácie sú však i trochu ušľachtilejšie. Napríklad vďaka termochromatickej vlastnosti môže byť oblečenie i bezpečnostným prvkom pri práci. Pri zmene teploty by sa totiž prejavili následky na oblečení a dalo by sa tak určiť, že teplota v danom prostredí je už nadmieru riziková. Oblečenie by tak nahradilo akoby teplomer. Bábätká oblečené v šatách z tohto materiálu by dávali vizuálne najavo, že v kočíku je príliš teplo, alebo tričko z tohto materiálu by mohlo nositeľa upozorniť na nebezpečnú intenzitu UV žiarenia.