Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Charlie: Šikovná robotická opica smeruje do vesmíru

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Príroda je naozaj veľkým zdrojom poznatkov pre ľudí - zrejme neexistuje veľa takých vecí, s ktorými by si nevedela pomôcť. Aj preto v nej stále hľadáme inšpiráciu. A platí to aj pri vývojároch. Tentoraz si na mušku zobrali opice a ich schopnosti zdolávať terén. Podrobnejšie informácie zisťoval v Nemecku náš šéfredaktor Ľubo Straka.

Roboty sú mechanickými zariadeniami, ktoré v podstate nemajú s prírodou nič spoločné. No postupne sa aj do robotiky dostávajú vplyvy biológie. Stáva sa to najmä v krízových situáciách. Napríklad vedci zistili, že pri objavovaní povrchu Mesiaca, či Marsu, si roboty na kolesách, alebo pásoch, nevedia dať občas rady so zdolávaním skalnatých a nerovných prostredí. Samotná príroda však aj v tomto smere priniesla nemalú inšpiráciu. 

"Zhotovili sme štvornohý robotický systém. Volá sa Charlie a je inšpirovaný opicou. Vďaka tomu môžeme dosiahnuť rôzne efektívne pohybové vzorce. Opice totiž dokážu chodiť po štyroch nohách, ale zároveň sa aj vedia postaviť a chodiť na dvoch nohách," hovorí Daniel Kühn z nemeckého inštitútu DFKI. Táto multifunkčnosť je potom pre robota obrovskou výhodou. Keď stojí vzpriamene, môže napríklad uchopiť objekt a manipulovať s ním. Ponúka obrovskú flexibilitu. "Systém zatiaľ iba všeobecne testujeme, no cieľom je využiť ho v ťažko prístupných prostrediach. Charlieho sme oficiálne vytvorili pre vesmírny projekt a tomu zodpovedajú aj spomínané vlastnosti s možnosťou vzpriamenej chôdze a pohybu po skalnatých terénoch. Je to ťažké vykryť pri robotoch na kolesách. Výhodou je pohyb po naklonených plochách."

Doteraz sa vývojárom podarilo to, že robot sa vie pohybovať po ploche so sklonom 25 stupňov. Chodidlo je vyvinuté tak, že obsahuje množstvo senzorov, vďaka ktorým sa vie sklonom tela prispôsobiť povrchu zeme. Robot môže naozaj chodiť hore - dole po plochách s istým sklonom. "Robot sa pohybuje tak, že má jeden základný pohybový režim, ktorý je stále aktívny. Ak príde na plochu so sklonom, vďaka senzorom cíti, že ide naozaj o sklon. Vie totiž, kde má ťažisko a systém vo vnútri ihneď prepočíta, o koľko musí napríklad znížiť mechanizmus zadných nôh, aby ho dorovnal späť." 

Rovnako to funguje i v opačnom náklone, no s tým rozdielom, že Charlie zníži predné končatiny. Pomocou toho dokáže balansovať i na pohyblivej ploche. Na tento spôsob vyrovnávania ťažiska nie je potrebný ľudský element, všetko si riadi sám robot pomocou senzorov. Podľa vývojárov sa však robot nedostane do vesmíru skôr, ako v roku 2020. Čaká ho totiž ešte množstvo testov. No podľa prvých výsledkov sú vývojári spokojní a veria, že projekt má naozaj reálne ciele.