Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Chicago pod drobnohľadom senzorov?

Chicago pod drobnohľadom senzorov?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Chicago sa stáva jedným z prvých miest, kde bude verejný priestor monitorovaný. Vývojári sa totiž rozhodli, že umiestnia na pouličné lampy senzory. Nie je to žiadna hudba budúcnosti, je to otázka júla tohto roku.

Senzory majú zabezpečiť, aby bolo Chicago bezpečnejším a čistejším miestom, no dáta zo senzorov majú pomôcť i mestu a jeho predstaviteľom lepšie čokoľvek plánovať. Senzory budú zaznamenávať dáta týkajúce sa životného prostredia (kvalita vzduchu, úroveň hluku, silu vetra), rovnako však aj množstvo ľudí chodiacich po uliciach na základe počítania mobilných telefónov „idúcich po ulici“. Bude sa tak dať povedať, či sa znižuje napríklad kvalita ovzdušia. Čaká sa na posledné schvaľovania.

Áno, nebudeme si klamať, znie to trochu ako Big Brother, no vývojári a vedci sa zatiaľ bránia tým, že senzory predsa nebudú snímať tváre, ani robiť fotografie chodcov, či odpočúvať. Dáta majú byť anonymné. Ich plánom je iba spraviť Chicago čistejšie a bezpečnejšie. Nám neostáva nič iné, ako čakať, kam sa vyvinú podobné projekty.