Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Akú farbu má SKUTOČNÝ povrch Mesiaca?

Akú farbu má SKUTOČNÝ povrch Mesiaca?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Existuje mnoho konšpirácií o tom, že Armstrong po Mesiaci nikdy nechodil, že to bolo celé iba nafingovaný podvod v rámci vtedajšieho boja dvoch svetových mocností USA a Ruska o tom, kto na Mesiaci pristane prvý. No najnovšie napadol istý výskumník agentúru NASA v oblasti niečoho menej očakávaného – akú farbu má skutočný povrch Mesiaca?

Opomenúc celú záležitosť s hybernáciou či funkčnosťou Nefritového Králika – užitočný bol zrejme už po odoslaní prvých fotografií na Zem. Fotografie, ktoré totiž Nefritový králik z Mesiaca posielal vravia o tom, že mesačný povrch je skôr hnedastý. Že ste to nikde nepočuli? Presne tak, pretože doterajšie fotografie z Mesiaca pochádzajú z NASA a Ruska a na nich je Mesiac vždy uvádzaný ako sivý či šedivý. Ak by išlo o čiernobiele fotografie, potom je to v poriadku. No americká i ruská vlajka je na fotografiách farebná! Ak by neskôr dofarbovali vlajku, vzniká otázka, prečo chceli nechať mesačný povrch sivým? Toto však nie je všeobecný názor, ide zatiaľ iba o dohad, na ktorý upozornil výskumník Joseph Skipper. Ten tvrdí, že NASA z nejakých dôvodov tají pravdu o skutočnej farbe mesačného povrchu.

Do toho podľa neho zapadá i ďalšia zvláštnosť – v roku 1969 boli v posádke Apollo 10, ktorá fotografovala miesto budúceho pristátia Neila Armstronga, traja astronauti Eugene Cernan, Thomas Stafford a John Zouny. V správe uviedli, že na čiernobielom Mesiaci sa nachádzajú i hnedé, miestami takmer červené oblasti. Zároveň boli poslednými, ktorí na verejnosť priniesli čiastočne farebné fotografie z Mesiaca. Z ostatných misií sa však už objavovali iba striktne čierno-biele fotografie. Ďalším údajným sporným vyjadrením mali byť slová posádky Apolla 17, kedy kozmonauti krátko po pristátí komentovali mesačný povrch slovami: „Nemôžem tomu uveriť... je to neuveriteľné... bolo to ako keby... hrdzavé do oranžova, alebo také niečo...“ Dialo sa to v čase, keď do nejakých kontajnerov zberali vzorky mesačnej horniny. V záznamoch či analýzach NASA sa však takéto privezené horniny nespomínajú.

Tak i táto teória má svojich priaznivcov, v každom prípade sa oplatí aspoň sledovať vývoj udalostí, možno Nefritový Králik pošle na Zem nejaké veľavravné fotografie a všetci zistíme, kde tá pravda je. Pre ilustráciu problematiky, prvá fotografia pochádza od Nefritového Králika, druhá je z NASA:

Fotografia zaslaná Králikom dokazuje hnedý povrch

Fotografia z NASA