Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Po Mesiaci skáče rover Nefritový králik z Číny

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
14. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Naposledy kráčala ľudská noha po Mesiaci v roku 1972. Bolo to v decembri, len o deň skôr ako dnes. Teraz však nepristála na Mesiaci ľudská posádka, „iba“ modul Čchang-e 3, no i to je samozrejme obrovský úspech.

Modul Čchang-e 3, ktorý dnes pristál na Mesiaci, pochádza z čínskeho vesmírneho programu. Uskutočnil svoje mäkké pristátie na povrchu 14:12 SEČ v oblasti s názvom Dúhová zátoka. Hneď nato sa v pekingskom riadiacom centre ozval mohutný potlesk, presne ako vo filmoch. O pár hodín z modulu vyjde rover s názvom Nefritový králik a začne s prácou, na ktorú bol vyslaný. Jeho výbavu tvoria fotografické prístroje, no tiež vlastní mechanické ramená, ktorými bude vŕtať a zberať lunárnu pôdu. Rover sa bude pohybovať po povrchu vďaka zdroju energie zo solárnych panelov.

Zaujímavosťou sú i mená modulu a rovera. Kým o mene Nefritový králik rozhodlo internetové hlasovanie, modul dostal meno Čchang-e po čínskej mytologickej bohyni Mesiaca. Číňania sa na svoju misiu, ako vidieť, chystali po všetkých stránkach. Sú tak treťou krajinou po Rusku a USA, ktorej sa podarilo modulom pristáť na Mesiaci. Čína plánuje do roku 2020 vyslať i misiu s ľudskou posádkou a v budúcnosti tu dokonca vybudovať stálu základňu.