Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

AR-HUD: Nové head-up displeje pre šoférov

AR-HUD: Nové head-up displeje pre šoférov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

HUD displeje vodičom jednoznačne uľahčujú život, no spoločnosť Continental sa rozhodla vziať HUD do ďalšieho kola – predstavuje nám prototyp displeja AR-HUD, ktorý nie len že ukazuje informácie o rýchlosti, ale tiež premieta na predné sklo rôzne iné potrebné vecičky ako vzdialenosť od auta idúceho pred vami, upozornenie na odbočky a podobne.

Head-Up Displeje HUD si získavajú obľubu, no na svete už je prototyp vynovenejšieho zariadenia. Nazýva sa Augmented Reality HUD, teda HUD s rozšírenou realitou AR-HUD. Systém premieta na čelné sklo informácie z kamery a radaru, ktoré kombinuje s mapami, GPS navigáciou a pohybom auta. Vzniká tak celkový obraz o tom, čo sa deje na ceste, ale aj o tom, čo sa nachádza neďaleko. Systém napríklad upozorní, že sú v dohľadne prerušované čiary na obehanie, alebo graficky znázorní vhodnú či kritickú vzdialenosť od auta idúceho pred nami. Zobrazenie prebieha pomocou mini projektora. 

Nový AR-HUD

„AR-HUD zmierňuje záťaž vodiča s novou kvalitou podania informácií. V tomto rozšírení reality spájame to, čo vidia oči vodiča s dodatkovými informáciami,“ dodáva Helmut Matschi, člen výkonnej rady Continental.

Niečo podobné vyvíja i Jaguar Land Rover, no ich produkt je určený predovšetkým pretekárskym autám. Okrem toho si vyžadujú špeciálne diaľkové merania na závodnej dráhe. Continental využíva „iba“ dáta zo štandardných palubných elektronických systémov.