Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

AR-HUD: Nové head-up displeje pre šoférov

AR-HUD: Nové head-up displeje pre šoférov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

HUD displeje vodičom jednoznačne uľahčujú život, no spoločnosť Continental sa rozhodla vziať HUD do ďalšieho kola – predstavuje nám prototyp displeja AR-HUD, ktorý nie len že ukazuje informácie o rýchlosti, ale tiež premieta na predné sklo rôzne iné potrebné vecičky ako vzdialenosť od auta idúceho pred vami, upozornenie na odbočky a podobne.

Head-Up Displeje HUD si získavajú obľubu, no na svete už je prototyp vynovenejšieho zariadenia. Nazýva sa Augmented Reality HUD, teda HUD s rozšírenou realitou AR-HUD. Systém premieta na čelné sklo informácie z kamery a radaru, ktoré kombinuje s mapami, GPS navigáciou a pohybom auta. Vzniká tak celkový obraz o tom, čo sa deje na ceste, ale aj o tom, čo sa nachádza neďaleko. Systém napríklad upozorní, že sú v dohľadne prerušované čiary na obehanie, alebo graficky znázorní vhodnú či kritickú vzdialenosť od auta idúceho pred nami. Zobrazenie prebieha pomocou mini projektora. 

Nový AR-HUD

„AR-HUD zmierňuje záťaž vodiča s novou kvalitou podania informácií. V tomto rozšírení reality spájame to, čo vidia oči vodiča s dodatkovými informáciami,“ dodáva Helmut Matschi, člen výkonnej rady Continental.

Niečo podobné vyvíja i Jaguar Land Rover, no ich produkt je určený predovšetkým pretekárskym autám. Okrem toho si vyžadujú špeciálne diaľkové merania na závodnej dráhe. Continental využíva „iba“ dáta zo štandardných palubných elektronických systémov.

 

Podobné články