Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Volvo nasadilo do autonómnych vozidiel magnety

Volvo nasadilo do autonómnych vozidiel magnety
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vo Švédsku sa predstavilo 100 autonómnych automobilov Volvo, pri ktorých vývojári simulovali každodenné jazdecké podmienky. Testy sa však odlišovali od iných použitím magnetickej navigácie. Dá sa tak lepšie predísť obmedzeniam bežných lokalizačných technológií, ktoré pracujú skôr na báze GPS a kamier.

Volvo neprestáva pracovať na svojom projekte s autonómnymi vozidlami. No kým sa dočkáme futuristických automobilov bez šoféra, prebehne ešte nejakých tých pár testov... Volvo však prichádza do tejto oblasti so zaujímavou myšlienkou – využiť magnety.

Testy prebiehali v Hallerede vo Švédsku, kde sa predstavilo 100 autonómnych automobilov tohto švédskeho výrobcu. Vývojári simulovali každodenné jazdecké podmienky, no testy sa odlišovali od iných práve použitím spomínaných magnetov. Dá sa tak lepšie predísť obmedzeniam bežných lokalizačných a usmerňovacích technológií, ktoré pracujú skôr na báze GPS a kamier. Tie môžu totiž zlyhať napríklad v tuneloch alebo v nepreniknuteľnej hmle. Magnetické pole takéto obmedzenie na cestách nemá. Vývojári z Volva teda umiestnili magnety veľkosti 40 x 15 mm do hĺbky 20 cm pod povrch vozovky na trati dlhej 100m. Testovacie vozidlá vlastnili niekoľko magnetických senzorov a riadili sa práve podľa magnetických polí z vozovky. Podľa správy dopadli skúšobné jazdy veľmi dobre. Jedinou podmienkou je však to, že cesty prispôsobené tomuto typu vozidiel by nemali obsahovať zákruty.