Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kamery mieria na miesta spätných zrkadiel

Kamery mieria na miesta spätných zrkadiel
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak ste majiteľom vodičského preukazu, potom iste viete, že so spätnými zrkadlami je všetko jednoduchšie. Zozačiatku to síce chcelo prísť na chuť systému 3 zrkadiel, naučiť sa s nimi cúvať i parkovať, no potom sa stali najlepšími kamarátmi. S vývojom technológií sa však z auta postupne stáva samostatné elektronické prostredie a aj zrkadlá začínajú prechádzať zmenou.

Jedna zmena už nastala a vnútorné spätné zrkadlo postupne skúšajú výrobcovia nahrádzať kamerami. A podobné zmeny sa chystajú i s klasickými bočnými „speťákmi“. Hoci sa vývojári i dizajnéri snažia spätné zrkadlá zatraktívňovať tak, že im dávajú rôzne aerodynamické tvary, integrujú do nich smerovky, alebo sa automaticky sklápajú – predsa len to podľa nich nestačí. Pri rýchlej jazde tvoria odpor vzduchu, dokonca spôsobujú v interiéri hluk. No k poriadnym nedostatkom musíme tiež zarátať mŕtvy uhol. Darmo pri rýchlej jazde pozrieme do oboch zrkadiel pred tým, než odbočíme.

Združenie Alliance of Automobilee Manufacturers (USA) spolu s Tesla Motors sa preto rozhodli, že celý princíp nazerania na to, čo sa deje vodičovi za chrbtom, bude lepší s kamerami. Skrátka, žiadajú náhradu spätných zrkadiel za elektroniku. Myslia to vážne, pretože už odoslali i petíciu pre National Traffic Safety Administration. Zrejme to bude na silné uváženie, pretože členmi spomínaného združenia sú renomované značky ako BMW, Porsche, Ford či Jaguar. Tvrdia, že auto bude vďaka tomuto systému bezpečnejšie, rýchlejšie a samozrejme štýlovejšie. S menším odporom vzduchu zároveň súvisí i menšia spotreba. Uvidíme, kedy príde tento návrh do praxe.