Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inteligentné spätné zrkadlo pomôže na cestách

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojári z Nissanu predviedli na autosalóne v Ženeve svoju víziu spätného zrkadla, ktorá sa spája kamerou. Tá je totiž namontovaná na zadnej stane auta a vysiela obraz do spätného zrkadla. Takto koriguje prípadné slabšie svetelné podmienky či "prekážky" na zadných sedadlách.

Spätné zrkadlá plnia primárne funkciu našich druhých očí na zadnej strane hlavy. Na začiatku je občas ťažké naučiť sa podľa nich orientovať, no časom si zvykneme a spätné zrkadlo v hornej časti spätného skla sa stane naším najlepším spojencom počas jazdy. No nie vždy máme ideálne podmienky pri výhľade. Niekedy je to nedostatočné osvetlenie vozovky, inokedy nám vo výhľade bránia nadrozmerní spolucestujúci...

So všetkými situáciami naraz si však poradil Nissan a uvádza svoje LCD spätné zrkadlo. To využíva kameru na zadnej strane auta, ktorá zároveň kompenzuje slabšie svetelné podmienky a premieta jasný obraz do spätného zrkadla. Tam teda nevidíme reálny odlesk, ale akoby sprostredkovaný priamy prenos. No nezabudlo sa ani na klasiku – zrkadlo sa totiž dá preklopiť aj do starej známej zrkadlovej podoby. Koncept predviedli tvorcovia na autosalóne v Ženeve a do áut sa dostane v roku 2015.