Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

ZappKit: Prenajmite a otvorte si auto smartfónom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mobilný telefón má asi každý z nás denne pri sebe - používame ho na telefonovanie, smskovanie, ale vývojári si povedali, že keď už ho pri sebe máme, tak sa dá použiť aj na niečo iné. Aj napríklad na také otváranie auta. Ako to presne funguje, vysvetlil nášmu redaktorovi Ľubovi Strakovi na CeBite priamo šéf zappcaru.

"Vyvinuli sme hardvérové riešenie, ktoré sa volá ZappKit. Spolupracuje s ktorýmkoľvek autom bez ohľadu na značku. Zariadenie zabezpečuje auto a vďaka nemu sa dá cez smartfón otvoriť, zatvoriť a môžete ho i sledovať", vraví Oliver Lünstedt, riaditeľ spoločnosti. 

Vo vnútri sa totiž nachádza GPS senzor. Viete tak, či je auto v bezpečí. Zároveň je tu systém tichého alarmu, čiže ak by sa ho niekto pokúšal ukradnúť, systém vyšle alarm a informuje vás. V prípade, že nemáte príjem dát vo svojom smartfóne, môžete tiež využiť špeciálnu kartu, ktorú zappcar ponúka práve pre prípady, keď nemáte k dispozícii dátové pripojenie.

Tento spôsob otvárania má mať svoje využitie najmä v oblasti požičovní áut. Nebudete tak musieť chodiť priamo do pobočiek pre fyzické kľúče, ale dostanete takouto formou oprávnenie používať auto. A vyzdvihnete si ho už sami. Systém funguje vďaka aplikácii. Vytvorí sa používateľské konto a to má určité právomoci. Ak pracujete napríklad pre nejakú spoločnosť, váš zamestnávateľ vás oprávni používať každé auto, alebo iba konkrétne. Súkromné auto si môžete otvárať sami, a dať právo otvoriť ho aj iným.

Okrem toho sa s carzappom dá merať precestovaná vzdialenosť, alebo vám môžu vykonať analýzu spotreby paliva a dať tipy, ako ho ušetriť. Do budúcnosti sa ráta i s integrovaním hotspotu.

"Aplikácia má rôzne úrovne služieb, okrem tých našich si na ZappKit môžu vložiť svoje služby tiež iné spoločnosti, napríklad váš smartfón a auto budú mať v budúcnosti priamy prístup k internetu cez ZappKit," vysvetľuje ďalej Lünstedt. 

ZappKit je i poriadne zabezpečený proti krádeži a bezpečnosť dát je garantovaná tak, že neexistuje priame spojenie medzi smartfónom a autom priamo na otvorenie auta. Všetko sa deje cez server, ktorý kontroluje vaše ID, PIN, vašu lokáciu, pozíciu auta i oprávnenie. Je teda zablokované zvonku.

"Momentálne je ZappKit dostupný už v Nemecku, v oblasti B2B aj v Rakúsku a Švajčiarsku. No sme nezávislí od trhu, môžeme to doručiť na Slovensko či do Česka a mať tam partnerov, ktorí to vstavajú do áut. To vlastne pripravujeme už tento rok."