Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nové duálne karbónové batérie sú 20x rýchlejšie ako Li-iónové

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Japonská spoločnosť Power Japan Plus ohlásila, že vyvinula nový typ batérie, ktorá sa nabije 20-krát rýchlejšie ako klasická lítium-iónová batéria, je lacnejšia, bezpečnejšia a dokonca neškodí životnému prostrediu. Nazývajú ju „duálna karbónová“ batéria a je určená najmä pre elektrické autá.

Pri vývoji nových spôsobov nabíjania či batérii nemajú vývojári ani tak na mysli klasické tužkové batérie, ale myslia najmä na elektrické autá či motocykle. Tam nie je výmena a dobíjanie batérií takým jednoduchým, niekoľkosekundovým úkonom. V japonskej firme Power Japan Plus však vyvinuli batériu, ktorá sľubuje 20-krát rýchlejšie nabitie ako „konkurenčná“ Li-iónová batéria. Energetická hustota má byť tiež porovnateľná s najmodernejšou Li-iónovou batériou a dobrou správou sú i výrobné náklady – sú rovnaké, alebo dokonca i nižšie. To je spôsobené faktom, že uhlík, z ktorého v Power Japan batérie vyrábajú, je v prírode široko dostupný. Tvorí zároveň jedinú aktívnu ingredienciu a batérie i zodpovedajú štandardu článku 18650 (ten ktorý sa používa i v laptopoch a elektrických autách). Výrobné linky by si dokonca ani nevyžadovali veľkú zmenu.

Výhodou je i životnosť – spoločnosť vraví o 3,000 nabíjacích cykloch a bezproblémovom úplnom vyprázdnení bez rizika skratu a znehodnotenia batérie. Batéria sa tiež neprehrieva, takže nie sú potrebné žiadne chladiace systémy v jej blízkosti. Power Japan Plus plánuje koncom roka už začať s výrobou 18650 duálnych karbónových batérií pre špecializované použitie v medicínskych zariadeniach a satelitoch, časom chcú získať i licencie na výrobu batérií do elektrických vozidiel.