Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ford + Heinz: Budeme jazdiť na paradajkových autách?

Ford + Heinz: Budeme jazdiť na paradajkových autách?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ford bude vyrábať časti áut z paradajok – nie, to nie je prvý apríl, ide skutočne o projekt, ktorý spustil známy výrobca kečupov či omáčok Heinz a americká automobilka Ford. Z odpadových šupiek z paradajok sa v laboratóriu vedci pokúšajú vyrobiť vhodný materiál na produkciu interiérových častí áut.

Paradajky poznáme ako súčasť šalátov či varených jedál, nedokážeme si bez nich predstaviť talianske jedlá, ale ani oblohu v tradičných kuchyniach. Spoločnosť Heinz, ako jeden z najvplyvnejších predajcov kečupov a rôznych omáčok či dochucovadiel však hľadá spôsob, ako zužitkovať odpad v podobe paradajkových šupiek, teda kože. Vývojári prišli na to, že by sa dali využiť na tvorbu vnútorných častí auta, ako držiaky a úložný priestor v palubnej doske. Firmou ročne prejdú približne 2 milióny ton paradajok ročne, čiže odpadu vôbec nie je málo.

Základný postup je asi taký, že paradajková šupka, teda odpad, sa rozdrví na kašu a následne sa spracuje na malé pelety - menšie zlisované kúsky v tvare valčekov. v laboratóriu sa neskôr pelety miešajú s inými materiálmi a vzniká výsledná látka na výrobu súčiastok. Hmota je vraj bez zápachu, no počas tvarovania do peliet cítiť mierne niečo, čo pripomína pizzu... Nič zatiaľ nie je bližšie popísané, vývojári z oboch spoločností však vravia, že výsledok neočakávajú za mesiac, na druhej strane to však nebudú ani dlhé roky.