Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ako vonia čas? Prezradí vám to Scent Rhythm

Ako vonia čas? Prezradí vám to Scent Rhythm
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
29. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hodinky založené na chemickej báze sa nazývajú Scent Rhythm (Rytmus vôní) a ich tvorkyňa chce, aby hodinky korešpondovali s rytmom ľudského tela – ráno, deň, večer a noc. V nastaviteľných dávkach sa totiž vypúšťajú do ovzdušia 4 vône – ráno je to káva, cez deň sa vyparuje vôňa peňazí, večer patrí vôni whisky a noc spríjemní vôňa kamiliek.

Keď kontrolujeme čas na svojich zápästných hodinkách, priblížime si ich mierne k tvári. Viete si však predstaviť, že by ste zistili čas tak, že si ich priložíte k nosu? Ale načo by ste ovoniavali hodinky? Nie sú totiž hodinky ako hodinky. A tieto zobrazujú čas práve vďaka vôňam.

Hodinky založené na chemickej báze sa nazývajú Scent Rhythm (Rytmus vôní) a pochádzajú od učiteľky výpočtovej fyziky menom Aisen Caro Chacin. Tá chce, aby hodinky korešpondovali s rytmom ľudského tela – ráno, deň, večer a noc. V nastaviteľných dávkach sa totiž vypúšťajú do ovzdušia 4 vône z ukrytých 1 ml fľaštičiek – ráno je to káva, cez deň sa vyparuje vôňa peňazí, večer patrí vôni whisky a noc spríjemní vôňa kamiliek. Hodinky merajú pritom čas v klasických 24 hodinách, aby systém vedel, kedy má vypustiť ktorú vôňu (6h interval). Poháňa ich lítium-iónová batéria, ktorá sa nabíja pomocou mikro USB portu a vydrží 24 hodín.

„Snažila som sa vytvoriť vône, ktoré by ľudí motivovali, vraví Chacin. „Zároveň som chcela niečo, čo by zvýšilo produkciu dopamínu.“ Dopamín je „molekula túžby“, produkuje sa v mozgu, keď človek po niečom túži a práve to ho môže ďalej i motivovať. Na tvorbu raňajšieho elixíru vône kávy použila samozrejme kávové extrakty, noako si poradila s vôňou peňazí? Využila výťažky z ginko biloby – ako vôňu papiera. Večerný blok patriaci vôni whisky má pod palcom dózička s vôňou whisky a tabaku, nuž a nočné kamilky sú extraktom kamilky a melatonínu. Zatiaľ však existuje iba prototyp tohto zariadenia.