Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Smart Sensing textília prezradí všetko o vašich telesných funkciách

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Smart Sensing Fabric je trochu zložitý názov pre pomerne jednoducho vyzerajúce tričko na behanie, no ide o špeciálny materiál, v ktorom sú vtkané mikrosenzory, ktoré kontrolujú pri behu vaše životné funkcie. Bol dokonca ocenený prestížnou cenou na CES 2014 v kategórii každodennej starostlivosti o zdravie.

Móda, Paríž, návrhári, oblečenie. To je niekoľko slov, ktoré i bez kontextu určite spolu sedia. Teraz však francúzski dizajnéri prichádzajú i s niečím iným, ako len s módnym outfitom. Spoločnosť Cityzen Sciences z Francúzska predstavila pred pár dňami textíliu Smart Sensing Fabric. Trochu zložitý názov pre pomerne jednoducho vyzerajúce tričko na jogging. Avšak ide práve o materiál, v ktorom sú vtkané mikrosenzory, ktoré kontrolujú pri behu vaše životné funkcie. Napríklad zaznamenáva teplotu tela, frekvenciu dychu, počet úderov srdca za minútu. V rámci GPS sa však dozviete i o prebehnutej vzdialenosti.

Smart textília od francúzskej spoločnosti Cityzen Sensing zmeria vaše telesné funkcie

Zaujímavosťou je však samotná integrácia mikrosenzorov v textílii. To totiž umožňuje vyrobiť z nej akékoľvek oblečenie – tričko, šortky, spodnú bielizeň či dokonca rukavice. Nová smart textília obsahuje senzory, tkaninu, výpočtové operácie a malý vysielač s batériovým pohonom, ktorý komunikuje s aplikáciou v smartfóne. Váš mobil teda získava informácie z textílie v reálnom čase. Aplikácia vie zhodnotiť i to, či ste pod stresom, alebo ste „iba“ unavený z dnešného tréningu. Vie vás však upozorniť i na to, že sa nachádzate na pokraji infarktu. Z toho teda vyplýva, že tento druh oblečenia neslúži zásadne iba na šport, ale aj na monitoring životných funkcií.

Textília stojí v priemere o 30-40% viac ako bežný materiál, môže sa prať i žehliť pri teplotách, na aké sme zvyknutí. Časom však Cityzen plánuje pridať viaceré funkcie – úroveň kyslíku v krvi, objem dychu a vraví sa aj o úrovni glukózy v krvi. Okrem toho, batériu by časom mohla nahradiť kinetická energia získavaná z prania. Oblečenie sa však v zatiaľ iba spomínanej základnej forme objaví v priebehu tohto roka.