Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Über-banány majú zachrániť deti pred smrťou

Über-banány majú zachrániť deti pred smrťou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumný tím profesora Dalea z Austrálie sa rozhodol bojovať proti smrti afrických detí v dôsledku nedostatku pro-vitamínu A tak, že geneticky upravil banány. Po niekoľkoročnom testovaní dosiahli, že banány naozaj pro-viitamín A obsahujú. Banány majú oranžovú farbu a sú pripravené na testy na ľuďoch v USA.

Podľa štatistík zomrie každý rok na svete 650-700 tisíc detí preto, že nemá dostatok pro-vitamínu A. Množstvo týchto detí pochádza najmä z Východnej Afriky, napríklad z Ugandy. Profesor James Dale z Queenslandskej Technickej univerzity chce pozastaviť tieto čísla, preto sa rozhodol, že geneticky upraví a implementuje pro-vitamín A do niečoho, čo v týchto krajinách už rastie. Tým niečím sa stali banány „na varenie“. Vznikli tak „super-banány“, ktoré sú pripravené na testy na ľuďoch v USA. Vybraní ľudia ich budú jesť po dobu 6 týždňov.

Dale pracuje na projekte super-banánov už od roku 2005 s podporou 10 miliónov dolárov od Nadácie Billa a Melindy Gatesoých. Špeciálne banány si vybrali preto, že banány sú dôležitou súčasťou potravy vo východnej časti Afriky. Ich vylepšenie by tak malo prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu tamojšej populácie. Banány testovali v austrálskom Queenslande. Podobajú sa na klasické banány, no ich plod je oranžový. Spravidla platí, že čím je oranžovejší, tým viac sa tu nachádza pro-vitamínu A. Testy prebehli už na mongolských pieskomiloch v USA a dosiahli uspokojivé výsledky. Momentálne sa v Ugande už začínajú banány pestovať na skúšobných poliach. Mimochodom, my poznáme tzv. dezertné banány určené priamo na konzumáciu, no sú i banány „na varenie“, ktoré sa zvyknú upravovať.